انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

معمای شعری.....

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1معمای شعری..... Empty معمای شعری..... الأحد 7 نوفمبر - 18:46

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
سلام
چطورین؟
دماغتون چاغه؟ 🐘 🐘 🐘
:D :D :D :D

براتون یه شعر معمایی یا معمای شعری آوردم. ببینم کی زودتر از همه حل میکنه!!
قالت لترب معها جالسة *** أخيتي هذا الذي نراه من؟
قالت: فتى يشكو الهوى متيم *** قالت لمن؟ قالت: لمن قالت "لمن"
میخوام این شعر رو توضیح بدید و بگید که منظور ازش چیه

http://www.arabiforall.com

2معمای شعری..... Empty رد: معمای شعری..... الإثنين 8 نوفمبر - 10:09

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن

والفجر و لیالٍ عشر ... السورة

کل عام وأنتم الی الله أقرب

سلام استاد اسدی عزیز حلول ما ه پر فیض ذی الحجه برای شما تلاشگر ساعی و به همه اعضاء و بینندگان محترم این انجمن مبارک ها باشاد ؛ امید وارم دهه ی اول این ماه شریف را غنیمت بداریم و از رب البیت العتیق صمیمانه بخواهیم و بگوییم:
اللهم ارزقنا حج بیتک الحرام وشارکنا في دعا أخواننا الحجاج الحاضرین عند بیتک المحرم ... آمین

واما در خصوص لغز شعریتان :

Exclamation امیدوارم دوستان فعالانه مشارکت داشته باشند جرا که از لغز مطروحه ی حقیر با عنوان :
چیستان برای تیز هوشان (لغز للاذکیاء فقط ) متأسفانه استقبال نشد !!!!!!!!!!!!! Embarassed

+ در خصوص پاسخ معما ی شما : دختر خانمی( خانم اول) از دوشیزه ی زیبایی چون حوریان ( از خانم دوم )که در نزدیکیش نشسته می پرسد : خواهرم این شخصی که ( مثلاً در قصر ) می بینیم کیست ؟
او( خانم دوم ) پاسخ می دهد : آن شخص جوانی عاشق پیشه و دلباخته است .
خانم( اول ) باز می پرسد ومی گوید : او عاشق کیست ؟ خانم دوم گفت : او عاشق همان کسی است که گفته : او عاشق کیست ؟

جواب : آن جوان عاشق و دلباخته ی همان خانم اول بوده .
به نظر حقیر مصرع دوم بیت دوم این نثر بهتره بصورت ذیل( با حرف ب... ) باشه:
قالت بمن؟ قالت: بمن قالت "بمن"

یعنی سألت بمن یعشق الفتی ؟ فأجابت : هو یعشق بمن سألت : هو بمن یعشق ؟

الجواب لمن سأل :من أنت؟ آنا من یحتاج الی دعاء من یدعولي دعاء من یدعو من لاشریک له .

http://kakaarabi.blogfa.com/

3معمای شعری..... Empty رد: معمای شعری..... الإثنين 8 نوفمبر - 10:21

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
بغیازی نوشته است:
والفجر و لیالٍ عشر ... السورة

کل عام وأنتم الی الله أقرب

سلام استاد اسدی عزیز حلول ما ه پر فیض ذی الحجه برای شما تلاشگر ساعی و به همه اعضاء و بینندگان محترم این انجمن مبارک ها باشاد ؛ امید وارم دهه ی اول این ماه شریف را غنیمت بداریم و از رب البیت العتیق صمیمانه بخواهیم و بگوییم:
اللهم ارزقنا حج بیتک الحرام وشارکنا في دعا أخواننا الحجاج الحاضرین عند بیتک المحرم ... آمین

واما در خصوص لغز شعریتان :

Exclamation امیدوارم دوستان فعالانه مشارکت داشته باشند جرا که از لغز مطروحه ی حقیر با عنوان :
چیستان برای تیز هوشان (لغز للاذکیاء فقط ) متأسفانه استقبال نشد !!!!!!!!!!!!! Embarassed

+ در خصوص پاسخ معما ی شما : دختر خانمی( خانم اول) از دوشیزه ی زیبایی چون حوریان ( از خانم دوم )که در نزدیکیش نشسته می پرسد : خواهرم این شخصی که ( مثلاً در قصر ) می بینیم کیست ؟
او( خانم دوم ) پاسخ می دهد : آن شخص جوانی عاشق پیشه و دلباخته است .
خانم( اول ) باز می پرسد ومی گوید : او عاشق کیست ؟ خانم دوم گفت : او عاشق همان کسی است که گفته : او عاشق کیست ؟

جواب : آن جوان عاشق و دلباخته ی همان خانم اول بوده .
به نظر حقیر مصرع دوم بیت دوم این نثر بهتره بصورت ذیل( با حرف ب... ) باشه:
قالت بمن؟ قالت: بمن قالت "بمن"

یعنی سألت بمن یعشق الفتی ؟ فأجابت : هو یعشق بمن سألت : هو بمن یعشق ؟

مع التحیات :من أنا؟ آنا من یحتاج الی دعاء من یدعولي دعاء من هو غریقٌ لاناجي له الا الواحد القهار.

مرحی مرحی !!
أحسنت يا أخي بغيازي
أصبت تماما
روي هذا الشعر بکلا الشکلين أي بالباء و اللام
أما بالنسبة الی فعل عشق یعشق فهو یتعدی بنفسه و لایحتاج إلی حرف الباء فلیس من الصواب أن نقول عشق بمن
و قد جاء في معجم لسان العرب:
العِشْقُ: فرط الحب، وقيل: هو عُجْب المحب بالمحبوب يكون في عَفاف الحُبّ ودَعارته؛ عَشِقَه يَعْشَقُه عِشْقاً وعَشَقاً وتَعَشَّقَهُ
لا أدري سبب عدم نشاط البعض في المنتدی فعدد الأعضاء يزداد یوما بعد یوم ولکن لا نری مشارکات من الجمیع
تحياتي لک يا أخي الحبيب

http://www.arabiforall.com

4معمای شعری..... Empty رد: معمای شعری..... الإثنين 8 نوفمبر - 11:56

عبير الكلمات

عبير الكلمات
شخصیت مهمیه
شخصیت مهمیه

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

الأخ أسدى أولا كل عام وأنتم وأهل بيتكم بخير بمناسبة العشر الأوائل من ذى الحجة والتى تنتهى بعيد الأضحى " او كما يسمسه البعض فى إيران عيد القربان" المبارك اعاده الله على كل أمة الإسلام بالخير واليمن والبركة .

الحقيقة أنى أوافقكم الرأى فى قلة مشاركة الأعضاء رغم ازدياد عدد المشتركين ، ربما لأن الجميع مشغولون بالتحضير والتجهيز للعيد! لكن أياً كانت الأسباب المهم أن هناك من يستفيد ويشارك حتى ولو كانوا قليلين.

أما بخصوص اللغز الشعرى فانا أشكركم على هذا الموضوع الذى جدد معلوماتى وذاكرتى اللغوية .طبعا أنا أعرف حل اللغز لكنى لن أشارك به حتى أترك الفرصة لإخواننا الإيرانين فى حله لكى يستفيدوا منه لغوياً.

دمتم فى رعاية الله .

http://hekayatabeer.blogspot.com/

5معمای شعری..... Empty رد: معمای شعری..... الجمعة 21 أكتوبر - 10:51

فارس

فارس
شخصیت مهمیه
شخصیت مهمیه
معمای شعری..... 83578

6معمای شعری..... Empty رد: معمای شعری..... الجمعة 21 أكتوبر - 16:22

سحاب

سحاب
عضو حرفه ای
عضو حرفه ای
با عرض سلام خدمت اقایان اسدی و بغیازی

خواهشا از دست ما ناراحت نشین ،من خودم علمم در حدی نیست که بتونم جواب این مطلب را بدهم،چون اصلا رشته من عربی نیست ، ولی عربی را خیلی دوست دارم و دارم سعی می کنم این زبان شیرینو در حد عالی یاد بگیرم البته با یاری خدا،بازم از این دست مطالب بگذارید ،ما خیلی استفاده می کنیم،همانطور که در قسمت پیشنهادها گفتم نمیشه برای هرپیام صفحه جدید باز کنیم وتشکر کنیم،به امید موفقیت بیشتر و بیشتر و بیشترتان.

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]