انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

اسم های کمتر از 3 حرف

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 1 از 1]

1اسم های کمتر از 3 حرف Empty اسم های کمتر از 3 حرف السبت 23 يوليو - 12:56

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
:با سلام
در زبان عربی هیج فعل و اسمی کمتر از 3 حرف (ثلاثی)وجود ندارد و اگر باشد دارای حرفی محذوف است که در تثنیه ، نسبت ، تصغیر و...ممکن است باز گردد مانند: أب که در اصل أبو بوده و "واو" آن محذوف است و در تثنیه(أبوان/أبوین)و نسبت(أبوي) و تصغیر(اُبَیو) باز می گردد
حال آیا در مورد اسم "غد" به معنی فردا نیز به همین صورت است؟
:سؤال دوم
در جایی نوشته شده بود برای ساخت مصدر الهیئة از ثلاثی مزید همانند ساخت مصدر مره به آخر ابواب مزیده تای تانیثی اضافه می شود و با صفت یا مضاف الیه همراه است :" أکرمتُ سعیداً إکرامة جیدةً " و در جایی دیگر گفته شده بود که مصدر نوعی تنها به شکل مصدر باب مزید +صفت/مضاف الیه است: أکرمتُ سعیداً إکراماً جیداً " کدام یک صحیح است؟

2اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف السبت 23 يوليو - 17:47

ياسر

ياسر
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام
آسف لم أفهم سؤالك جيدا!
لكن نقول
أكرمت سعيدا إكراما جيدا!
أو أمننت عليه بإكرامية جيدة

اما
أکرمتُ سعیداً إکرامة جیدةً
فأرى أنها خاطئة ولم أسمه هكذا جملة في حياتي

إحترامي

http://www.eghlima.org

3اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف السبت 23 يوليو - 21:07

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
:مرحباً یا یاسر
:کان سؤالي هکذا
:السؤال الأول
نعلم أنَّ في اللغة العربیة لا إسمَ أقلُّ من ثلاثة أحرفٍ(الإسم الثلاثي) ولا فعلَ و إن کان إسمٌ أقلَّ من ثلاثة أحرفٍ فله حرفٌ محذوفٌ یرجعُ الیه في التثنی أو النسبة أو التصغیر علی سبیل المثال: نری إسم "أب" ثنائياً (یعني له حرفان)في الظاهر ولکن کان له حرفٌ محذوفٌ "و" الذی یرجع : التثنیة(أبوان/أبوین)
النسبة (أبوي) التصغیر(أبیو) و الآن
لدینا إسم "غد" و له حرفان (فی العربیة لا إسم ثنائي) هل له حرف محذوف کإسم "أب" أو لا؟
:السؤال الثاني
قد کُتِب في مکانٍ :لصنع مصدر الهیئة (المصدر النوعي)في مزید ثلاثي یجب أن تضیفَ تاءً مربوطةً في آخر المصادر المزیدة (کما نصنع مصدر المرة من مزید ثلاثي)ثمّ لیأت المصدر بالنعت أو المضاف إلیه "إبتسم الرسول إبتسامة ملحیة (هل هذا صحیح أولاً أو خطأ؟) و مع هذا یُکتب في مکانٍ آخرَ : لصنع مصدر الهیئة لنضف نعتاً أو مضافاً إلیه إلی آخر المصادر فقط "إبتسم الرسول إبتساماً ملیحاً
و مقصودي هذا: أیُّة قاعدة صحیحةٌ؟
سؤال صغیر: سمعتُ کثیراً عبارة "هَلا و غَلا" ما معني هذا ؟

4اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف الأحد 24 يوليو - 5:46

khadem69

khadem69
عضو فعالی شده
عضو فعالی شده
سلام
از باب اینکه خودم چیزی یادبگیرم عرض می کنم:
چه اشکالی داره اسم دو حرفی باشد.
غد از غدو است
درمورد هلا به معنای گوارا بودن شنیده ام استفاده شده است.

اسم های کمتر از 3 حرف 797271

5اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف الأحد 24 يوليو - 6:29

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:
در زبان عربی هیج فعل و اسمی کمتر از 3 حرف (ثلاثی)وجود ندارد و اگر باشد دارای حرفی محذوف است که در تثنیه ، نسبت ، تصغیر و...ممکن است باز گردد مانند: أب که در اصل أبو بوده و "واو" آن محذوف است و در تثنیه(أبوان/أبوین)و نسبت(أبوي) و تصغیر(اُبَیو) باز می گردد
در جایی نوشته شده بود برای ساخت مصدر الهیئة از ثلاثی مزید همانند ساخت مصدر مره به آخر ابواب مزیده تای تانیثی اضافه می شود و با صفت یا مضاف الیه همراه است :" أکرمتُ سعیداً إکرامة جیدةً " و در جایی دیگر گفته شده بود که مصدر نوعی تنها به شکل مصدر باب مزید +صفت/مضاف الیه است: أکرمتُ سعیداً إکراماً جیداً " کدام یک صحیح است؟
اسم های کمتر از 3 حرف 543436 وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته اسم های کمتر از 3 حرف 29454
1- آیا در مورد اسم "غد" به معنی فردا نیز به همین صورت است؟بله غد از ریشه ی " غ د و " ثلاثیست و غَدَويّ و غَديّ منسوب به غد است .
2-مصدر نوعي و آن را مصدر
الهيئة نيز مي گويند و با آن بيان مي شود كه فعل چه نوعي است و بر چه صفت و
هيئتي است و وزنش در ثلاثي مجرد فعلة و استعمالش چند گونه است :
يا بدون چيزي است و آن نوع مبهم را مي فهماند مانند جلست جلسةً : نشستم يك نوع نشستني وضربت ابني ضربةً : زدم پسرم را يك نوع زدني .
يا به چيزي اضافه مي شود مانند و اقم وجهك للدين حنيفاً فطرة الله التي فطر الناس عليها
: و رويت را براي دين استوار كن در حالي كه به حق متوجه باشي ، فطرت خدا
را بنگر كه مردم را بر آن سرشته است (روم-30-30) فطرت به معني خلقت است ؛
يعني نوع خلقتي كه به خدا انتساب دارد آن را در نظر داشته باش و صبغة الله و من احسن من الله صبغة : رنگ آميزي خدا را و كيست بهتر از خدا از جنبه رنگ آميزي (بقره-2-138) و قل من حرم زينة الله
: بگو چه كسي حرام كرده آرايش خدا را (اعراف-7-32) يعني آن نوع آرايشي كه
انتساب به خدا دارد و آن آرايشي است كه مورد رضايت خدا است و در قران زينة
به دنيا و زنان نيز انتساب داده شده .
يا با صفتي تعيين نوعيتش شده مانند فاما من ثقلت موازينه فهو في عيشةٍ :
اما كسي كه ترازوهايش سنگين باشد پس در زندگي پسنديده ايست (قارعه-101-7) و
در حديث مشهور از رسول خدا (ص) رسيده : من مات و لم يعرف امام زمانه مات
ميتةً جاهليةً : كسي كه بميرد و امام زمانش را نشناخته باشد به نوع مردن
جاهليت مرده .
يا مضاف اليه واقع مي شود مانند : زيد حسنُ الفعلة : زيد نوع كارش نيكو است .
و
در غير ثلاثي مجرد با صفتي تعيين چگونگي فعل را مي نمايند مانند : اكرمت
زيداً اكراماً كاملاً : زيد را اكرام كردم اكرام كاملي و اكتسبت اكتساباً
حسناً : كاسبي كردم كسب نيكويي .
يا به چيزي اضافه مي شود مانند وقل ربّ ادخلني مدخل صدقٍ و اخرجني مخرج صدقٍ : و بگو پروردگارا مرا درون كن درون كردن راستي و مرا برون كن برون كردن راستي (اسراء-17-80) مدخل و مخرج مصدر ميمي است .
يا
مضاف اليه مي گردد مانند زيد كثير الاحسان و گاهي براي ثلاثي مزيد مصدر
ثلاثي مجرد مي آورند مانند تعمم زيد كعمتي : عمامه بست زيد مانند عمامه
بستن عمامه بستن من و اختمرت جميله خمرةً حسنةً : جميله خمار انداخت خمار
انداختني نيكو ، نيكو پارچه ايست كه زنانم سر را به آن مي پوشانند .
و
اين گونه مصدر تثنيه و جمع هم بسته مي شود مانند عملت عملتين : عمل كردم دو
گونه عمل و ضرب زيد عمراً ضرباتٍ : زيد عمر را زد چند گونه زدن و اين نوع
مصدر را در اصطلاح نحو مفعول مطلق نوعي مي گويند . اسم های کمتر از 3 حرف 54084

http://kakaarabi.blogfa.com/

6اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف الأحد 24 يوليو - 15:21

ياسر

ياسر
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
مساء الخير

هلا وغلا مثل أهلا أو مرحبا أو أهلا وسهلا
أما الباقي فقد أجاب عنه الأستاذ بغيازي

إحترامي

http://www.eghlima.org

7اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف الأربعاء 27 يوليو - 15:40

elaheh

elaheh
داره خودمونی میشه
داره خودمونی میشه
خزایی نوشته است:
سلام دوست عزیز خزائی
سؤال اولت رو که دوستان جواب دادند
اما در مورد سؤال دوم باید بگم که مصدر هیئة در واقع همان است که اوّل نوشتی یعنی به مصدر مزید "ة" اضافه کرده سپس برای آن صفت می آوری
اما مورد دوم که نوشته بودی در اصطلاح مصدر هیئة نمی گویند بلکه همان مفعول مطلق نوعی است.
اگر مصدر هیئة مفعول مطلق واقع شود آن را نائب مفعول مطلق می گیرند نه خود مفعول مطلق

8اسم های کمتر از 3 حرف Empty رد: اسم های کمتر از 3 حرف الأربعاء 27 يوليو - 17:38

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
شکراً جزیلاً علی رأیکِ اسم های کمتر از 3 حرف 54084

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 1 از 1]