انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 19  الصفحة التالية

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 7 از 19]

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
سلام
يمنع مهدي حسينا من الاهتمام بمريم
يمنع مهدي حسينا من التعلق بمريم
اهتمام با باء متعدی میشه
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395

http://www.arabiforall.com

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام خدمت استاد اسدی؛
همان طور که می دانید اگر بر سر مای استفهامیه یکی از حروف جر بیاید الف آن حذف می شود اما من در جایی دیدم که شبه جمله ی "مما " را "از چه چیز " معنی کرده بود یعنی "ما" مذکور را استفهامیه گرفته بود . آیا این ترجمه صحیح است؟ در این صورت چرا الف" ما "حذف نشده است؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:با سلام خدمت استاد اسدی؛
همان طور که می دانید اگر بر سر مای استفهامیه یکی از حروف جر بیاید الف آن حذف می شود اما من در جایی دیدم که شبه جمله ی "مما " را "از چه چیز " معنی کرده بود یعنی "ما" مذکور را استفهامیه گرفته بود . آیا این ترجمه صحیح است؟ در این صورت چرا الف" ما "حذف نشده است؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827

سلام عليكم ورحمة الله وبركاته
ترجمه درست است. برای اینکه این ما با مای موصوله اشتباه نشود قاعده این است که الف حذف شود ولی در مواردی هم حذف نمی شود و می گویند که این حالات شاذ است
در این صفحه توضیحاتی در این مورد هست:
http://www.alqaseda.com/vb/showthread.php?t=11532
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
علی خان بابا نوشته است:سلام ممنون از سایت خوبتان .می تونید یک زحمت برام بکشید ویک صفحه از قران را به دلخواه برایم تجزیه وتحلیل بکنید تا روز اول بهمن بایستی تحویل استاد دانشگاه داده باشم . خیلی گلید .

سلام
خوش آمدید
این صفحه رو ببینید:
https://arabicforall.forummotion.com/t437-topic

shookh

shookh
دوست جدید
دوست جدید
باسلام خدمت اساتید عزیز

میخواستم بدونم مادام العمر به عربی هم میشه تا آخر عمر؟
مثلا اگه بخوایم بگیم حفظ دوستم از شر دشمنان تا آخر عمر آیا باید بگیم: حفظ مادام العمر صدیقی من شر الاعداء

یه سوال دیگه اینکه معنی جملات زیر چی میشه؟

بدون اعزام مهدی به خدمت سربازی
جلوگیری از کپی و نشر کتابهایم بدون اجازه ام

با تشکر فراوان از پاسخگویی و راهنماییتان

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
shookh نوشته است:باسلام خدمت اساتید عزیز
میخواستم بدونم مادام العمر به عربی هم میشه تا آخر عمر؟
مثلا اگه بخوایم بگیم حفظ دوستم از شر دشمنان تا آخر عمر آیا باید بگیم: حفظ مادام العمر صدیقی من شر الاعداء
یه سوال دیگه اینکه معنی جملات زیر چی میشه؟
بدون اعزام مهدی به خدمت سربازی
جلوگیری از کپی و نشر کتابهایم بدون اجازه ام
با تشکر فراوان از پاسخگویی و راهنماییتان
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته
1-رعایة صدیقي من شر الأعداء مدی الحیاة.( محافظة (مواظبة) علی صدیقي ....طول حیاته )
2-دون ایفاد مهدِيٍّ الی التجنید.( الخدمة العسکریة)
3-منع نسخ کتبي و نشرها غیر المأذون به .( غیرالمرخص و غیر المصرح مني)

http://kakaarabi.blogfa.com/

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام خدمت استاد بغیازی:همان طور که فرمودید در صورت عدم التباس می توان از حرف "یا" برای ندای ندبه استفاده کرد . حال اگر ما هنگامی که می خواهیم از "یا" برای ندبه استفاده کنیم آخر مندوب الف ندبه نیز بیاوریم آن گاه التباسی دیگر رخ نمی دهد زیرا این الف تنها دال بر ندبه(کثرت ندبه) می باشد و با منادی دیگر اشتباه نمی شود . آیا این درست است؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 83578

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
استاد بغیازی اسم "کوثر" چه نوع مشتقی است؟(اسم مبالغه یا صفت مشبهه یا...)

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
دوباره سلام: استاد اگر امکان دارد تفاوت متوجع منه و متوجع له را در ندای ندبه ذکر کنید سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827

shookh

shookh
دوست جدید
دوست جدید
باسلام خدمت اساتید عزیز

اگر بخواهیم بگوییم "خدایا کینه و بغض و افکار نسبت به من را از دل مهدی بیرون کن" آیا برای "نسبت به من" باید "عنی" بکار برد؟

اللهم انزع البغضاء و الغل و الافکار السیئهعنی من قلب و صدر مهدی

طالب

طالب
دوست جدید
دوست جدید
با سلام و خدا قوت

رفع فاعل برای فرق گذاری بین فاعل و مفعول است.اما رفع مبتدا برای فرق گذاری نیست پس برای چیست؟باب فاعل شرح الفیه ابن مالک. سیوطی

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام و با کسب اجازه از استادان گرامی: در این مورد در جایی دیده بودم علت رفع مبتدا در ابتدا قرار گرفتن آن است .
از اساتید گرامی (اسدی و بغیازی) خواستارم که اگر اشتباهی در جواب وجود دارد آن را اصلاح کنند

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:دوباره سلام: استاد اگر امکان دارد تفاوت متوجع منه و متوجع له را در ندای ندبه ذکر کنید سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827
سلام
توجع من شيء: تالم منه
از چیزی رنج کشید، درد کشید
توجع له: با کسی همدردی کردن و برای او نارحت شدن
مثلا:
توجع احمد لصدیقه من فقدان اخیه
علی المومن ان یتوجع لآخیه المومن
البته لام می تواند برای تعلیل هم باید که در آن صورت علت درد را می گوید

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
استاد اسدی سلام و از پاسختون متشکرم ،
اسم "کوثر" چه نوع مشتقی است ( اسم مبالغه ،صفت مشبهه،....)
-۲آیا منظور از تامه بودن مای نکره ، کامل بودن معنای آن است ؟
-۳ اگر ممکنه در مورد مای حرفیه زایده عوض و غیر عوض توضیحی دهید
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 83578

shookh

shookh
دوست جدید
دوست جدید
باسلام خدمت اساتید عزیز

اگر بخواهیم بگوییم "خدایا کینه و بغض و افکار نسبت به من را از دل مهدی بیرون کن" آیا برای "نسبت به من" باید "عنی" بکار برد؟

اللهم انزع البغضاء و الغل و الافکار السیئهعنی من قلب و صدر مهدی

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
shookh نوشته است:باسلام خدمت اساتید عزیز
اللهم انزع البغضاء و الغل و الافکار السیئهعنی من قلب و صدر مهدی سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827
وعلیکم السلام ورحمة الله
می توانید در تعریب آن از این آیه ی شریفه کمک بگیرید :«ولاتجعل فی قلوبنا غلا للذین آمنوا»
که در این صورت می توان گفت: اللهمَّ لاتجعل في قلب مهديّ غلاً و بغضاء وافکاراً سیئةً لي . سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:استاد بغیازی اسم "کوثر" چه نوع مشتقی است؟(اسم مبالغه یا صفت مشبهه یا...)
وعليكم السلام ياآخي الاستاذ خزایيي الكريم
الکوثر :
1- اگر آن را اسم علم برای نهری در بهشت بگیریم جامد خواهد بود .(اسم علم لنهر في الجنة - سقانا الله وایاکم منه)والكَوثَر: نهرٌ في الجَنّة. قال الله تعالى: إنَّا أعْطَينَاكَ الكَوثَرَ [الكوثر 1] قالوا هذا وقالوا: أراد الخير الكثير.
2- واگرآن را اسم مشتق از کثر بر وزن فوعل بگیریم به نظر حقیر صفت مشبهه خواهد بود هرچند که برخی آن را صیغه ی مبالغه گرفته اند بنده معتقدم که معنای کثرت معنای لغوی و ماده ی " کثر" است که ما را به خطا می برد و الله اعلم بالصواب ... (الخیر الکوثر = الخیر الکثیر)
الكاف والثاء والراء أصلٌ صحيح يدلُّ خِلاف القِلّة. من ذلك الشَّيء الكثير، وقد كَثُر. ثم يُزَاد فيه للزِّيادة في النّعت فيقال: الكوثر: الرّجلُ المِعطاء. سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084

leiladolatzade

leiladolatzade
دوست جدید
دوست جدید
منظور از "ولو تقدیرا" در این عبارت چیست ؟
"انّ الحال اذا کانت تصلح لکل مما قبلها کانت لما تلیه و لو تقدیرا مثال " لقیتُ زیداً ماشیاً

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم یا أستاذ بغيازي شكرا علي إجابتكم أنا موافق بكم و كلامكم صحيح إن "كوثر" يدل على الكثرة من ذاته
٢-ما هو إعراب فعل ”يذهبان”(النون مشددة و مكسوره للتوكيد و نون الإعراب حذفت)

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:سلام علیکم یا أستاذ بغيازي شكرا علي إجابتكم أنا موافق بكم و كلامكم صحيح إن "كوثر" يدل على الكثرة من ذاته
٢-ما هو إعراب فعل ”يذهبان”(النون مشددة و مكسوره للتوكيد و نون الإعراب حذفت)
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395

لاشکر علی واجب یا أخي الاستاذ خزایی
ولی سرعت نت واقعاً آزاردهنده است ...
- اعراب " یذهبانِّ " محلیست همونطور که خودتون فرمودید نون اعراب حذف شده و فعل مؤکد مبني شده چنانکه در صیغه ی اول علامت اصلی رفع حذف می شود... سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084
والیکم المزیدمن المغلومات :
مضارع موکد:حروف تاکید عبارتند از:
1- نون تاکید ثقلیه (که مشدد و متحرک است.)2- نون تاکید خفیفه (که یک نون ساکن است.)

نون تاکید در آخر فعل مضارع آمده و آن را موکد و مختص به مستقبل می کند.
تاکید در ثقلیه بیش از خفیفه است.
نون ثقلیه به تمام صیغه ها ملحق می شود ولی خفیفه در آخر تثنیه و جمع مونث در نمی آید، بنابراین فقط به هشت صیغه می تواند ملحق شود.
نون ثقلیه در تثنیه و جمع مونث مکسور و در بقیه صیغه ها مفتوح است.
اثر لفظی نون تاکید در فعل مضارع چنین است:
الف) نون تاکید در صیغه های 1و 4 و 7 و 13 و 14 ماقبل
خود(لام الفعل) را مفتوح می کند و اگر لام الفعل، الف مقلوب باشد تبدیل به
"یاء" می شود. مانند: یضرب -- یَضرِبَنَ (حتماً حتماً خواهد زد) /
یَضرِبن (حتماً خواهد زد) / یَرضی -- یَرضَیَنَ(حتما حتماً راضی خواهد
شد)/ یَرضَیَن (حتما راضی خواهد شد)
ب) در صیغه هایی که نون عوض از رفع وجود دارد آن را حذف می کند:مانند: یَضرِبانِ -- یَضرِبانِّ
ج) در جمع مذکر و مفرد مونث مخاطب، "واو" و "یاء" ضمیر نیز حذف می شود
مگر آن که ما قبل ضمیر، مفتوح باشد که در این صورت، ضمیر ثابت مانده و
متحرک می شود. - واو مضموم شده و یاء مکسور می شود - بنابراین:
یَضرِبونَ -- یَضرِبُنَّ و یَضرِبُن / تَضرِبینِ -- تَضرِبِنّش و تَضرِبِن / یَخشَونَ -- یَخشَوُنَّ و یَخشَوُن / تَخشَینَ -- تَخشَیِنَّ و تَخشَیِن
د) در جمع مونث بین نون تاکید و نون جمع، یک الف فاصله می شود مانند: یَضرِبنَ و تَضرِبنَ -- یَضرِبنانِّ و تَضرِبنانِّ

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام خدمت استاد بغيازى گرامی:
از پاسختون بسیار متشکرم ، همان طور که می دانید فعل مضارع علاوه بر دو صیغه جمع مونث وقتی که به آن نون تاکید مباشر
افزوده می شود مبنی خواهد بود(یصبح الفعل مبنیا عندما إتصل نون التوکید إتصالا مباشرا) و نون تاکید مباشر نونی است که به لام الفعل متصل می شود در این صورت در فعل "یذهبان" که نون مستقیما به لام الفعل متصل نیست آیا باز هم مانند سایر افعال که به نون تاکید مؤکدند مبنی خواهد بود؟

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:با سلام خدمت استاد بغيازى گرامی:
از پاسختون بسیار متشکرم ، همان طور که می دانید فعل مضارع علاوه بر دو صیغه جمع مونث وقتی که به آن نون تاکید مباشر
افزوده می شود مبنی خواهد بود(یصبح الفعل مبنیا عندما إتصل نون التوکید إتصالا مباشرا) و نون تاکید مباشر نونی است که به لام الفعل متصل می شود در این صورت در فعل "یذهبان" که نون مستقیما به لام الفعل متصل نیست آیا باز هم مانند سایر افعال که به نون تاکید مؤکدند مبنی خواهد بود؟
وعلیکم السلام یااخي الاستاذ خزایی العزیز
حُكمُ آخِرِ الفِعلِ المُؤَكَّد بنونا التوکید: إذا أُكِّدَ الفِعلُ بأحدِ النُّوَْينِ، فإنْ كَانَ مُسْنَداً إلى اسمٍ ظَاهِرٍ أو إلى ضَمِير الوَاحدِ المُذَكَّرِ، فُِحَ آخرُه لِمُباشَرةِ النُونِ لَه، ولم يُحْذَفْ منه شَيءٌ سَواءٌ أكَانَ صَحِيحَاً أمْ مُعْتَلاً نحو: {وَلَيَنْصُرَنَّ اللهُ مَنْ يَنْصُرُهُ} (الآية "40" من سورة الحج "22" ) "ليخْشَيَنَّ وليَدْعُونَّ ولَيَرْمِيَنَّ" بردِّ لامِ الفِعلِ إلى أصْلِها المُعْتَلّ، وكذلكَ الحُكْمُ في المُسْنَد إلى ألِفِ الاثْنَيْنِ، غيرَ أنَّ نُونَ الرَّفع تُحْذَفُ للجازم أو للنَّاصِبِ وإذا كان مرفُوعاً تحُذف لِتَوالي الأمْثَال، وتُكْسَرُ نُونُ التَّوكيدِ تَشبيهاً بنونِ الرَّفعِ، نحو "لتُنْصَرْانِّ ولَتَدعُوانِّ ولَتَسْعَيانِّ ولَتَرِمِيانِّ".
وإذا أُسْنِد الفِعْلُ المُؤَكدُ لِنُونِ الإِنَاثِ زيدَ "أَلِفٌ" بَينَهُما وبينَ نونِ التَّوكيد نحو "لتَنْصُرْنَانِّ يا نِسْوَةُ" و "لَتَرْمِينَانِّ ولَتَسْعَينَانِّ" بكسر "نُونِ التَّوكيد" فِيها لِوُقُوعِها بَعْدَ الألِفِ.
وإذا أُسْنِدَ الفِعْلُ المُؤَكَّدُ إلى "وَاوِ الجَمَاعَةِ" أو "يَاءِ المُخَاطَبَةِ" فإمَّا أنْ يكونَ صَحِيحاً أو مُعْتَلاً. فإنْ كانَ صَحِيحاً حُذِفَتْ "وَاوُ الجماعةِ" أو "ياءُ المخاطَبَةِ" لالتقاءِ السَّاكِنين، نحو "لتَنْصُرُنَّ ياقَوْمُ" و "لَتَجلِسِنَّ يا هِنْدُ".وإنْ كانَ نَاقصاً، وكانتْ عَيْنُ المُضَارِعِ مَضمُومَةً أو مَكْسُورَةً حُذِفَتْ لاَمُ الفِعْلِ زِيَادةًِ على ما تَقَدَّم، وحُرِكَ مَا قَبلَ النُّونِ بِحَرَكَةٍ تَدُلُّ على المَحْذُوف نحو "لَتَرْمُنَّ يا قَوْمُ" و "لَتَدْعُنَّ" و "لَتَرمِنَّ يا دَعْدُ" و "لَتَدْعِنَّ". أمَّا إذا كانَتْ عَيْنُهُ مَفْتُوحةً فَتُحْذَفُ لامُ الفِعلِ فَقط، ويبقى ما قَبْلَها مَفْتُوحَاً، وتُحَرَّكُ "واوُ الجماعَة" بالضَّمَّةِ، و "ياءُ المُخاطبَةِ" بالكَسْرة نحو "لَتُبْلَوُنَّ" و "لَتَسْعُونَّ" و "لَتُبْلَيِنَّ" و "لتَسْعَيِنَّ".

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
استاد بغیازی از پاسختون متشکرم
ضمنا در مورد سؤالی که قبلا پاسخ دادید(چرا اسم هایی مانند : نظمیه / بلدیه و... معنی زمان یا مکان می دهند ) فکر می کنم در عربی نیز مستعمل باشد به عنوان مثال "صیدلة" یعنی دارو سازی و "صیدلیة" معنی دارو خانه می دهد(مکان ساخت دارو) آیا به نظر شما صحیح است؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 83578

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
مرحبا یا أستاذ بغیازي :
لماذا جاءت "لا" النافیة في هذه الآیة : (لا أقسم بالنفس اللوامة ) مع أننا لا نترجمها و نقول في الترجمة : أقسم بالنفس اللوامة (هل هي مؤکدة علی القسم)
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:مرحبا یا أستاذ بغیازي :
لماذا جاءت "لا" النافیة في هذه الآیة : (لا أقسم بالنفس اللوامة ) مع أننا لا نترجمها و نقول في الترجمة : أقسم بالنفس اللوامة (هل هي مؤکدة علی القسم)
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827
وعلیکم السلام یاأخي الکریم
في أوضح الأعاریب و أشهرها "لا" زائدة جاءت للتوکید وتقویة الکلام وقيل هي نافیة والمنفيّ محذوف أي فلا صحة لقول الکافر ، أقسم ....
لا ، أقسم ...الآیة
وأیضاً انظروا الی اعراب الآیة الکریمه ...فلا اقسم بمواقع النّجوم و انه لقسم لو تعلمون عظيم(واقعه: 75 و 76)في معاجم الاعراب...
پس سوگند به جايگاه هاي ستارگان(و جايگيري آنها نسبت به يكديگر)، و همانا
كه اين سوگند اگر بدانيد(كه سخت است درك كنيد) بسيار باشكوه وعظمت است.

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
شکرا جزیلا علی الإجابة یا أستاذ
لي سؤال آخر : کیف نقدر تعیین "أل" الإستغراق ؟
  سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 585990

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
مرحبا من جدید أستاذ : قرأت في کتاب أن العلم المرتجل لا یقبل ”أل” هل هذا صحیح ؟ إن کان جوابکم موجبا فاشرحوا سببه من فضلکم )
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 83578   سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:مرحبا من جدید أستاذ : قرأت في کتاب أن العلم المرتجل لا یقبل ”أل” هل هذا صحیح ؟ إن کان جوابکم موجبا فاشرحوا سببه من فضلکم )
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 83578 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827
وأهلاً بک یا أخي الکریم الاستاذ خزایی الساعي في لغة الضاد
نعم ،صحیح
گویند یکی از علما گمان داشت «الجده » در عبارت ذیل همان شهر معروف حجاز در کنار دریای سرخ است و از این که، این دستور، ویژه آنان باشد
در شگفت شد . برخی از حاضرین به او توجه دادند که عبارت جده: به کسر جیم و فتح دال است، «یعنی توانمند» و سبب اشتباهش
آن بود که «ال » بر اعلام مرتجل داخل نمی شود .
ویستحب الحج کل عام لاهل الجده .برای توانگران، هر سال حج مستحب است .
عَلَم مرتجل و علم منقولی كه اصلِ آن فعل باشد،قابل گرفتن این الف و لام نیستند. سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
شکرا جزیلا علی إجابتکم يا أستاذ هل من الممکن أن تجیبوا سؤالی الذی سألته من قبل أيضا(عن "أل" الإستغراق)؟
شكرا و وفقكم الله في حياتكم

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:شکرا جزیلا علی الإجابة یا أستاذ
لي سؤال آخر : کیف نقدر تعیین "أل" الإستغراق ؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 585990
وعلیکم السلام یا أخي الکریم
أرجو أن تکون العبارة التالية مفیدة ...نحو:«و خلق الانسان‏
ضعیفا».و نحو«إن الإنسان لفی خسر إلاّ الذین آمنوا».
والفرق نحو:«و خلق الانسان‏
ضعیفا».و نحو«إن الإنسان لفی خسر إلاّ الذین آمنوا».بين أل الاستغراق وأل التعريف أن أل التعريف تكون عادة للشيء المعهود فتقول مثلاًهذا كتاب جيّد ثم تقول قرأت الكتاب أي هذا الكتاب المعهود الذي تعرفه. أما ألالاستغراق فليس المقصود منه تعريف شيء معين وإنما للدلالة على شيء عام ( والعصر إنالانسان لفي خسر إلا الذين آمنوا وعملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر)الانسان تدل على أنه ليس انساناً معيناً بذاته وانما استغراق الانسان كجنس فيحسبكل انسان أنه خاسر فيتطلع الى الانقاذ فيأتيه الانقاذ في قوله تعالى(إلا الذينآمنوا). إذا أريد ذاتاً معينة تكون أل للتعريف كأن تكون لعهد ذهني أو عهد ذكري(يقال سأل عنك رجل ثم تقول رأيت الرجل تقصد به الرجل الذي سأل عنك) عُرِف من العهدالمذكور سابقاً هذا العهد الذكري أما العهد الذهني فهو في الذهن حاضر كقوله تعالى(ذلك الكتاب لا ريب فيه) الكتاب اي الكتاب المعهود في الذهن أنه الكتاب المقروء أي القرآن فهو حاضر في الذهن فيسمون العهد الذهني مُخصص. (واستعمال اسم الاشارة ذلك بدلاً من هذا تدل على التمييز ورفع شأنه وهي للاشارة للبعيد أما قوله تعالى(إن هذا القرآن يهدي للتي هي أقوم) استعمال اسم الاشارة هذا للقريب يدل على موطن الحدث الآني).لمادخلت أل الاستغراق على أنفس نقلتها من جمع القلة الى الكثرة أما كلمة نفوس فهي ابتداء للكثرة فلماذا لم تستعمل إذن؟ لما رجعنا الى المواضع التي وردت فيها كلمة أنفس وكلمة نفوس في القرآن الكريم وفق ما جاء في المعجم المفهرس لألفاظ القرآنالكريم وجدنا أن كلمة أنفس وردت في 153 موضعاً على النحو التالي: معرّفة بأل الاستغراق في ستة مواضع ومضافة في المواضع الأخرى 147 موضعاً وجميعها للكثرة (49 أضيفت الى (كم) و91 أضيفت الى (هم) و4 مواضع اضيفت الى (هنّ) و3 مواضع اضيفت الى(نا)). صيغة الكثرة في نفوس وردت مرتين فقط ونسأل لماذا؟نحن نقول دائماً أن كتاب الله عز وجل ليس من عند بشر والذي يقول أنه من عند محمد r فهو لم يقرأ القرآن الله تعالى عالم أن هذهاللفظة واردة في كتابه 150 مرة وسيقرأها العرب فاختار لهم اللفظ الخفيف (أنفس)للمواطن الكثيرة لأنه أخف من لفظ (نفوس). قد يقول قائل كيف؟ نقول أن الفتحة هي أخفالحركات والضمة أثقلها. وإذا نظرنا في كلمة أنفس ونفوس نجد أن كلمة أنفس فيها مقطعين الأول خفيف وحركته خفيفة (أَن) والثاني ثقيل وحركته ثقيلة ضمة (فُس) أماكلمة نفوس ففيها مقطعين كلاها فيه ضمة ثقيلة الأول (نُ) والثاني مبالغ في ثقلة(فُُوس) فإذن أنفس أخف من نفوس فاستعمل الخفيف للكثرة ونفوس للمرتين . سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
أهلا یا أستاذ أشکرکم عن جوابکم :

کما تعلمون إن إتصلت إحدی نوني التوکید إلی إحدی صیغ 1/4/7/13/14یصبح الحرف الأخیر مفتوحا عند الإتصال

ولکن هذه الآیة الشريفة لیست هکذا : لَئن سألتم من خلق السماوات و الأرض لَیَقُولُـنَّ...
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 613628

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:أهلا یا أستاذ أشکرکم عن جوابکم :

کما تعلمون إن إتصلت إحدی نوني التوکید إلی إحدی صیغ 1/4/7/13/14یصبح الحرف الأخیر مفتوحا عند الإتصال

ولکن هذه الآیة الشريفة لیست هکذا : لَئن سألتم من خلق السماوات و الأرض لَیَقُولُـنَّ...
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 613628
وبعد:
أولاً أصحح الخطأ المطبعي :
(1) عنكبوت (29) آيه 61: (وَلَئِنْ سَأَلـْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمـواتِ وَالأَرْضَ وَسَـخَّرَ الشَّـمْسَ وَالقَمَرَ لَيَقُولُـنَّ اللّهُ).
(2) همان، آيه 63: (وَلَئِنْ سَأَلـْتَهُمْ مَنْ نَـزَّلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَحْيا بِهِ الأَرْضَ مِنْ بَعْدِ مَوْتِـها لَـيَقُولُنَّ اللّهُ).
(3) لقمان (31) آيه 25: (وَلَـئِنْ سَأَلـْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمـواتِ وَالأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللّهُ).

ثانیاً : صیغة فعل " لَيَقُولُـنَّ " لیست من الصیغ التي ذکرتم لأنها للغائبین و کان أصلها " یَقُوْلُوْنَ + نَّ " أولاً حذفت نون الاعراب لأنَّ الفعل المؤکَّد تصبحُ مبنیاً
ثم التقت ساکنا الواو و النون فحذفت الواو وبقیت الضمةُ ( وصارت الفعل المؤکَّد مبنیةً للضم لتدل علی حذف واو الجماعة )
ــــهم....... لیقولُنَّ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 54084

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
نعم يا أستاذ الحق معكم ما توجهت إلى معني الآية و ظننت "ليقولن" فعلا للمفرد المذكر (للغايب) و مع أنه للغائبين khajel إذن كما ذكرتم الضمة تدل على الواو المحذوفة

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
یا أستاذ هل یمکن أن تشرحوا "ما"عوض الحرفیة : سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:یا أستاذ هل یمکن أن تشرحوا "ما"عوض الحرفیة : سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 208395
بعد التحیة و اسلام ، ناقشنا حول أنواع ما قبل شهور في المنتدی في نفس الموضوع ....سأنقله الیکم للفائدة :
خزایی نوشته است:
سلام علیکم یا أخي الأستاذ بغيازي الکریم
يا أستاذ هل یمکن أن تعیّنوا نوع "ما" و إعرابه في هذه الجمل
أحبب حبیبک هوناً ما ،عسی أن یکون بغیضک یوماً ما، و ابغض بغیضک هوناً ما عسی أن یکون حبیبک یوماً ما
و أیضاً في هذه الکلمات:
عندما/بینما/حینما /و...
تقبل الله طاعاتکم
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 781964 وعليكم السلام ورحمة الله وبركاته يا اخي الاستاذ خزایی العزیز سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 781964

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 634484 تقبل الله منا و منکم الصیام و القیام سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 7 634484
کلمة
"ما" في الحدیث الشریف المذکور - ما النکرة التامة التي توصف بها النکرة -
مبنی علی السکون في محل نصب نعت لاسم مبهم هوناً و یوماً
عندما : لفظ مرکب من ظرف الزمان "عند" و "ما " المصدریة نحو: سیزورک المعلم عندما یبدأ الفصل الدراسي.
بینما : بین مضافة الی اوقات مضافة بدورها الی الجملة ، فحذفت هذه الاوقات و عوِّض منها کلمة " ما"
و تعرب ظرف زمان مبنیاً علی السکون في محل نصب ، مفعول فیه

حینما : مرکبة من "حین " و " ما " الحرفیة الزائدة أو مصدري وتتضمن معنی الشرط غیر الجازم وتعرب اعراب حینَ
وتستطیع ءن تعربها علی أنها کلمة واحدة مبنیة علی السکون

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 7 از 19]

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 19  الصفحة التالية