انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  الصفحة التالية

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 6 از 19]

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام عليكم يا أستاذ : في عبارة ”ما أكلت الماء لكونه حارا ” ما هو إعراب ”حار” هل هو خبر ”كون”؟ إشرحوا هذا من فضك
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
السلام علیکم
خبر هست چون همانطور که فعل عمل می کنه مصدر هم عمل میکنه

http://www.arabiforall.com

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام عليكم يا أستاذ أسدي و شكرا على إجابتكم:
١- كما تعلم إن كان عين الفعل حرفا صحيحا و ساكنا في إسم يصبح مفتوحا عندما يجمع الإسم بالجمع السالم للمؤنث كما في المثال : صدمة (بسكون الدال) يصبح ”صدمات” (بفتح الدال) ولكن إسم”رحلات”(الحاء ساكنة)(جمع الرحلة) ليس كذلك لماذا؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
علیکم السلام ورحمة الله و برکاته
حسب ما رأيته في المعجم يجوز کلا الوجهين في الرحلات
بالفتح و السکون
رِحلات بسکون الحاء
رَحَلات
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 54084

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
علیرضا اسماعیل پور نوشته است:
سلام
میشه متعلقات حروف جررا بفرمایید.
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 543436
یا استاذ اسماعیل ضمن خوش آمدگویی امیدوارم مطالب ذیل مفید واقع شود :
انواع متعلق حروف جر اصلی (افعال عموم و افعال خصوص)

ابهام فرعی در جمله و نقش جار و مجرور در برطرف کردن آن

در زبان عربی دو نوع ابهام در جمله وجود دارد:

1- ابهام اصلی: اگر مسند‌الیه در جمله ذکر شده باشد، ولی مسند ذکر نشده نباشد؛ یا اگر مسند بدون مسند‌الیه در جمله آمده باشد، ابهامی در این میان ایجاد می‌شود که ابهام اصلی نامیده می‌شود.

2- ابهام فرعی: این نوع ابهام با ذکر متعلقات مسند و مسند‌الیه همچون جار و مجرور، از میان می‌رود؛ برای نمونه در جمله «احمدُ ذاهبٌ» ابهام فرعی وجود دارد، زیرا مشخص نیست که مبدا یا مقصد رفتن آن کجاست. از این‌رو اگر جار و مجروری پس از «ذاهبٌ» بیاید، این ابهام از بین می‌رود (أحمدُ ذاهبٌ مِن البیتِ إلی المدرسةِ)

نتیجه آنکه وجود متعلَّق حروفِ جرّ اصلی، در جمله به خاطر آن است که از بین‌رفتن ابهام فرعی با ذکر جار و مجرور، به یک مفهوم روشن فعلی یا شبه‌فعلی متکی و مستند باشد. بر همین اساس، برای درک معنای دقیق جمله، یافتن متعلَق حروف جر اصلی، که طبعا یک مفهوم فعلی یا شبه‌فعلی است، بسیار مهم است.

انواع متعلق حروف جر اصلی (افعال عموم و افعال خصوص)

افعال عربی در یک تقسیم‌بندی کلی بر دونوع‌اند: افعال عموم و افعال خصوص. افعال عموم به افعالی می‌گویند که از نظر مفهوم بر وجود داشتن، دلالت دارند (کان، کائنٌ؛ حَصَل، حاصِلٌ؛ ثَبَتَ، ثابتٌ؛ إستقَرَّ، مُستقِرٌّ؛ وُجِد، موجودٌ). در مقابل این افعال، افعال خصوص قرار دارند که هر کدام از آنها، بر معنای خاص خود دلالت دارند و مفهوم ویژه‌ای را می‌رسانند و تمام افعال تام دیگر را در برمی‌گیرند (جاء، دخل، جلس، کتب، نام و...)

هرگاه متعلق حروف جر، از افعال خصوص باشد، ذکر آن در جمله لازم است (الر، کتابٌ أنزَلناهُ إلیکَ لِتُخرجَ النّاسَ مِن الظُّلمات إلی النّور)؛ جز در موارد استثنایی که حذف آن خللی به معنا وارد نمی‌کند (بِمن تَستَعینونَ فی الأمورِ؟ بالله العَظیم= نَستعینُ بالله العَظیم).
و در مقابل، هنگامی که متعلق حروف جر، از افعال عموم باشد، حذف آن واجب است (أحمدٌ فی الدّار= أحمد کائنٌ فی الدّار)
چند نکته:
1. هرگاه متعلق جار و مجرور از ریشه‌ی افعال عموم باشد و در جمله ذکر نشده باشد، به آن «ظرف مستقَر» می‌گویند (سعیدٌ فی الدار، سعیدٌ تحتَ الشجرة)؛
و هرگاه متعلق از افعال خصوص باشد و در جمله حضور داشته باشد، به آن «ظرف لغو» گفته می‌شود (سلمتُ علیکَ)

2. در چهار مورد، متعلق جار و مجرور وجوبا باید «ظرف مستقر» باشد:
2.1. هنگامی که جار و مجرور، در مقام خبر به کار فته باشد (و لله الأسماءُ الحُسنی)؛
2.2. هنگامی که جار و مجرور، در مقام صفت به کار رفته باشد (قال ائتونی بأخٍ لَکم مِن أبیکم
2.3. هنگامی که جار و مجرور، «حال» باشد (فَخَرجَ علی قومِه فی زینتِه
2.4. هنگامی که جار و مجرور، در جمله‌ی صله به کار رفته باشد و متعلق آن از افعال خصوص نباشد (و له مَن فی السّماوات و الأرضِ).
پ.ن: 1- خلاصه‌ای از درس هشتم نحو عربی 3 / دانشکده علوم حدیث

مباحث تکمیلی را می توانید در آدرس ذیل مشاهده کنید:
http://www.afaqattaiseer.com/vb/showthread.php?t=2350

http://kakaarabi.blogfa.com/

علیرضا اسماعیل پور

علیرضا اسماعیل پور
دوست جدید
دوست جدید
سلام علیکم
می شود مبحث کامل تر حروف جررابیان کنید ؟برای تحقیق می خواهم
باتشکر

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
  أهلا یا أستاذ أسدي الکریم و شکرا علی الإجابات
هل من الممکن إجابة هذه الأسئلة:
الأول: فی  فعل " یَذهَبُن(یذهبون+ إحدی نوني التأکید) إتصل النون مباشراً (لأنه قد إتصل إلی لام الفعل) ؟ وما هو فاعله (لأن الواو قد حذفت لدفع إلتقاء الساکنین  )
الثاني: ما هو إعراب فعل "یذهبانِّ(یذهبان+النون الثقیلة المکسورة) (لأن نون الإعراب قد حذفت )

شکراً جزیلاً و وفقکم الله

علیرضا اسماعیل پور

علیرضا اسماعیل پور
دوست جدید
دوست جدید
سلام
ببخشید بحث کامل متعلقات حروف جررامی خوستم
خیلی سریع
ممنون شکرا

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
أهلا يا أستاذ أسدي الكريم:
هل يمكن أن تشرحوا موارد إستعمال "ما النكرة التامه"(أي إسم نكرة توصف بهذه الما و في أي زمن) نحو: أحبب حبيبك هونا ما
٢-هل من الممكن أن تجيب الأسئلة التي كتبتها من قبل من فضك يا أستاذ
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 83578

علیرضا اسماعیل پور

علیرضا اسماعیل پور
دوست جدید
دوست جدید
سلام علیکم
بحث کامل فلسفه خلقت اعراب بناءرامی خاهم
خیلی سریع برایم بفرستید
شکرا

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
سلام آقای اسماعیل پور
امکان پاسخ گویی به سوالات کلی نیست
در مورد این مطلب اگر مطلبی تو اینترنت پیدا کردم می ذارمش تو صفحه

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
یا أستاذ لا تجیبون عن أسئتي؟!!

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:
:
الأول: فی فعل " یَذهَبُن(یذهبون+ إحدی نوني التأکید) إتصل النون مباشراً (لأنه قد إتصل إلی لام الفعل) ؟ وما هو فاعله (لأن الواو قد حذفت لدفع إلتقاء الساکنین )

فاعله الضمير الذي تدل عليه الضمة الموجودة على الباء
يعني يقولون أن الضمة حلت محل الواو المحذوف
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:

الثاني: ما هو إعراب فعل "یذهبانِّ(یذهبان+النون الثقیلة المکسورة) (لأن نون الإعراب قد حذفت )
الفعل المضارع يبنى اذا اتصلت به نون التوكيد بنوعيها الخفيفة و الثقيلة بشرط ألا يفصل بين نون التوكيد و الفعل المضارع الف اثنين او واو جماعة..فان كان كذلك فيبقى على اعرابه السابق ...كذلك يبنىاذا اتصلت به نون الإناث قال ابن مالك في الخلاصة ...
و فعل امر و مضي بنيا **** و أعربوا مضارعا إن عريا
من نون توكيد مباشر و من*** نون اناث كيرعن من فتن

هخامنش

هخامنش
دوست جدید
دوست جدید
سلام
فلسفه خلقت اعراب وبنارا می خواستم
باتشکر

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام عليكم يا أستاذ أسدي و شكرا للإجابة عن الأسئلة : عن فعل "يذهبان (نون التاكيد )هل كان قصدكم أننا لنقل :الفعل المضارع و المرفوع بالإعراب الفرعي بثبوت النون؟
ولكن لا نون إعراب توجد في الفعل (هل من الممكن أن تشرحوه من فضلكم)
٢-فعل "يذهبن(يذهبون +نون التأكيد) معرب أو مبني؟(هل إتصلت النون مباشرا؟)

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
مرحبا يا أستاذ من جدید هل من الممکن أن تشرحوا معنی "ما"النکرة التامة في الجملة و بعبارة أخری ماذا تعني "ما" النکرة التامة في الجملة و متی تأتي بعد الأسماء النکرة و تصفها؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 83578 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
السلام علیکم ورحمة الله
اذا تقصد ما تشدید التنکیير فهو يشدد تنکير ما قبله
فتقول: رأيت رجلا
رجل نکرة
ولکن في قولک: رأيت رجلا ما
التنکير أشد

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم و شکرا علی الإجابة:
ما هو نوع المنادی في”يا من خلقني و سواني” هل هذا منادی نکرة مقصودة ؟ و إن کان الجواب موجبا فلماذا نحسبه نکرة مع أننا نعلم أن إسم الموصول من المعارف

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:سلام علیکم و شکرا علی الإجابة:
ما هو نوع المنادی في”يا من خلقني و سواني” هل هذا منادی نکرة مقصودة ؟ و إن کان الجواب موجبا فلماذا نحسبه نکرة مع أننا نعلم أن إسم الموصول من المعارف
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته
مَنْ فِي " یا مَنْ ..." منادای مفرداست و
مبنی بر ضم تقدیری و منصوب محلا .

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
استاد بغيازي سلام و از پاسختون متشکرم آیا منظورتون این بود که ”من” منادی مفرد علم هست ؟ ولی "من" که اسم علم نیست (اگه ممکنه یک مقدار توضیح بدهید)
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 83578

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:استاد بغيازي سلام و از پاسختون متشکرم آیا منظورتون این بود که ”من” منادی مفرد علم هست ؟ ولی "من" که اسم علم نیست (اگه ممکنه یک مقدار توضیح بدهید)
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 83578
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته
خواهش می کنم ...لاشکر علی واجب
منادای مفرد بردو نوع است : 1- منادای مفرد معرفه ( اسم علم یا اشاره یا موصول ...فرقی نمی کند.)یا عليُ ( علی معرب بوده وبنای عارضی دارد مبنی بر ضم عارضی محلاً منصوب )
اگرمنادای معرفه بنای اصلی داشته باشد مبنی برآن اصل خود می آید و ضمه مقدر چرا که اشتغال آن بر بنای اصلی مانع ظهورش می شود مانند :یا هذا ( منادای مفرد معرفه مبنی بر ضم مقدر که بنای اصلی آن یعنی سکون مانع ظهور ضمه شده و محلاً منصوب است .)
2- منادای مفرد نکره ( مقصوده یا غیر مقصوده ) ..... سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 54084

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام و تشکر از پاسخ کاملتون :
چرا گاهی اسم هایی مانند : نظمیة ، بلدیة ، امنیه و... معنی زمان یا مکان می دهند به عنوان مثال: نظمیه(محل برقراری نظم ) و سعدیه(آرامگاه سعدی)

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:با سلام و تشکر از پاسخ کاملتون :
چرا گاهی اسم هایی مانند : نظمیة ، بلدیة ، امنیه و... معنی زمان یا مکان می دهند به عنوان مثال: نظمیه(محل برقراری نظم ) و سعدیه(آرامگاه سعدی)
وعلیکم السلام ورحمة الله و برکاته
این معانی در فارسی بکارمیرود :
ـ‌ يـه

از تركيب اين پسوند با اسم خاص، اسم مكان ساخته شده است. مانند: ترک + یه

تركيه، الهيه، زعفرانيه، اقيانوسيه، جمشيديه

از تركيب اين پسوند با بعضي اسامي ، نوعي نوشته ساخته شده است. مانند:

هجويه، اعلاميه، تهديديه، مدحيه

از تركيب اين پسوند با بعضي اسامي، اسم ساخته شده دلالت بر كننده دارد.مانند:

تحريريه، نقليه

از تركيب اين پسوند با بعضي اسامي، صفت ساخته شده است. مانند:

عمليه، شرعيه، يوميه

از تركيب اين پسوند با اسم وصفت، اسم مكان ساخته شده است. مانند:

عدليه، نظميه، بلديه

ولی در عربی یا اسم منسوبند یا مصدر صناعی مانند: طالبة ایرانیة ( منسوبة الی ایران ) انسانیة و ...

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
استاد بغیازی اگه ممکنه در مورد جواب ندا توضیح دهید

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:استاد بغیازی اگه ممکنه در مورد جواب ندا توضیح دهید
وعلیکم السلام
ببخشید استاد خزایی عزیز منظورتان را از جواب ندا نفهمیدم آیا منظورتان جواب طلب است ؟؟؟!!! سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 278889
مثل ادعوني أستجِبْ لکم...الآیة

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام خدمت استاد بغیازی: خیر، جواب ندا رو در یکی کتب صرف و نحو دیدم که فقط به آن اشاره کرده بود وهیچ توضیحی در مورد آن نداده بود مثلا در جمله " یا ولدي لاتظلم" جمله "لا تظلم " جواب ندا گرفته بود و همین طور در جمله "یا سعید تعال" اسم فعل "تعال" را به عنوان جواب ندا گرفته بود

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
سلام ؛ شاید منظور این است که اسم اگر منادا نشده باشد غائب محسوب می شود ولی اگر منادا شده باشد ( مورد ندا و خطاب قرار بگیرد ) فعل ها و ضمایر مربوط به منادا مخاطب می آید:
مریمُ قرأتْ درسَــها . (در این عبارت فعل و ضمیر مربوط به مریم مخاطب نیامده (غائب آمده ....) پس مریم منادا نمی شود) ؛
مریمُ اقرئي درسکِ . ( فعل و ضمیر مربوط به مریم مخاطبة آمد
مریمُ أنا مسلمٌ ( منادا خودش یک جمله محسوب می شود و در جمله ی بعد هم چون فعل یا ضمیر مربوط به مریم نداریم ؛ مخاطبة نیامده ....)
مریمُ أنا أخوکِ . ( کِ مربوط به مریم ....)

...نمی دانم ... لا أدري ... واللهُ أعلم ....

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام استاد بغیازی از پاسختون متشکر م:

در مصدر ”مروة” (که اصل آن "مروؤة" از ماده م/ر/ء بوده) چرا همزه بدل به واو شده است ؟ همچنین در "نبوة"(نبوؤة)
-۲آیا در عربی فعل خماسی وجود دارد در این صورت اوزان آن کدام اند؟
شکرا جزیلا یا أخي الأستاذ بغیازي

علی شرفی

علی شرفی
دوست جدید
دوست جدید
سلام

در آیه ی شریفه «كُلُّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ رَهينَةٌ » کلمه ی بما از نظر اعراب چیست ؟

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
استاد بغیازی سلام :
در عبارت " قیمة الإنسان ما یحسنه أکثر الإنسان منه أم أقل" حرف عطف "أم" چرا به جای "أو" آمده در حالی که ابتدای کلام نه همزه تسویه داریم نه استفهام (آیا به طور کلی ایتان ام جایز است؟)

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
با سلام خدمت استاد بغیازی ،
چرا در اسم "أعیاد"(جمع مکسر عید) واو قلب به یاء شده است؟ (زیرا که ماده آن ع/و/د) است
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 208395

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
علی شرفی نوشته است:
سلام

در آیه ی شریفه «كُلُّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ رَهينَةٌ » کلمه ی بما از نظر اعراب چیست ؟

سلام
باء حرف جر است
کلمه "ما" را برخی موصوله گرفته اند که در آن صورت مجرور به حرف باء شده و معنایش می شود:
کل نفسة بالذي کسبت رهينة
برخی "ما" مصدریه گرفته اند که در آن صورت با فعل "کسبت" تاویل به مصدر می شود و این مصدر مجرور می شود و معنایش اینگونه است:
کل نفس بکسبها رهبينة

اين مطلب آخرين بار توسط اسدی در الأحد 8 يناير - 4:31 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:با سلام خدمت استاد بغیازی ،
چرا در اسم "أعیاد"(جمع مکسر عید) واو قلب به یاء شده است؟ (زیرا که ماده آن ع/و/د) است
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 6 208395

سلام
با اجازه استاد بغیازی
این واو د مفردش تبدیل به یاء شده و سپس آن جمع بسته شده است
عِود> عید > أعیاد
و اگر اعواد می شد با جمع عود به معنای چوب نازک که آن هم عود هست اشتباه می شد

shookh

shookh
دوست جدید
دوست جدید
باسلام

اگر بخواهیم بگوییم مهدی ممانعت میکند از علاقه و توجه حسین به مریم! آیا جملات زیر درسته؟

مهدی یمنع حسین من الاهتمام علی مریم
مهدی یمنع حسین من الالتفات علی مریم

با سپاس از شما اساتید عزیز

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 6 از 19]

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  الصفحة التالية