انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 19  الصفحة التالية

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 8 از 19]

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم یا أستاذ ، نعم کما نقلتم نحن تحدثنا حول نوع "ما" في بعض العبارات(حینما و...) ولکن هل تقع "ما" عوض الحرفیة في الأسماء الأخری غیر "بینما" ؟
-۲کما تعلمون الصفات الخاصة بالنساء تأتي
خالية من تاء التأنیث نحو : ثیب / طالق و...
ولکن لماذا یأتي إسم "مرضع" مع تاء التأنیث أحیانا (مرضعة) مع أنه خاص بالنساء سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827

ياسر

ياسر
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
السلام عليكم
بعد الإستئذان من الأساتذة الكرام، بالنسبة لسؤال الأخ خزائي
مرضع: هي صفة مذكرة ممنوعة من التأنيث، ويقصد بها المرأة القادرة على الإرضاع بصورة طبيعية، أي أن صدرها يدر اللبن..
وتختص بالنساء دون الرجال كما في : حائض، ناشز، ناهد وغيرها

اما مرضعة مثلا في قوله تعالى ( كل مرضعة) ، فعلى ما أتذكر أن ذلك يعني وضع الطفل على الصدر بوضعية تشبه الإرضاع ويمكن أن يقوم بها الرجل او المرأة...

أرجو ان اكون قد أوضحت الأمر

إحترامي
ياسر

http://www.eghlima.org

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
شکرا يا أستاذ ياسر علی إجابتکم
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 83578

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:سلام علیکم یا أستاذ ، نعم کما نقلتم نحن تحدثنا حول نوع "ما" في بعض العبارات(حینما و...) ولکن هل تقع "ما" عوض الحرفیة في الأسماء الأخری غیر "بینما" ؟
-۲کما تعلمون الصفات الخاصة بالنساء تأتي
خالية من تاء التأنیث نحو : ثیب / طالق و...
ولکن لماذا یأتي إسم "مرضع" مع تاء التأنیث أحیانا (مرضعة) مع أنه خاص بالنساء سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827
بعدالسلام والتحیة
یااخي الکریم خزایی العزیر اقرؤوا التوضیحات التالیة تجد جواب سؤالکم ان شاء الله :
قرآن کریم در یک تابلوی بسیار ترسناک ، صحنه قیامت را چنین به تصویر می کشد : روزی که هر مادر شیرده طفل شیر خوارش را از یاد مى‏برد! یَوْمَ تَرَوْنَها تَذْهَلُ کُلُّ مُرْضِعَةٍ عَمَّا أَرْضَعَتْ (حج 2)
یکی از قواعد ادبی در زبان عربی این است که اوصافی که متعلق به زنان است نیازی به تاء تانیث ندارد. مثلا می گویند حائض و نمی گویند حائضه ، و مرضع هم یعنی شیردهنده و شیر دادن فقط صفت زنان و مادران است پس نیازی نیست که گفته شود مرضعه . اما چرا در این آیه لفظ " مرضعه " آمده است ؟
باید توجه کنیم تفاوتی هست بین مرضع و مرضعه و آن اینکه مرضع زنی است که شأَنیت شیر دادن را دارد اما ممکن است الان در حال شیر دادن نباشد ، اما مرضعه زنی است که همین الان در حال شیر دادن است و آیه در مقام بیان این مطلب است که زنی که در حال شیر دادن کودک خود می باشد با فرا رسیدن قیامت از هول و هراس آن به کلی از کودک خود غافل شده و او را رها می کند و برای خود پناهگاهی جستجو می کند!
این یک تصویر از صحنه قیامت است که از هر عکس و فیلم گویاتر است و کافی است تا انسان لحظه ای در آن اندیشه کند.
.................................................................
این نکته از تفسیر مفاتیح الغیب فخر رازی و المیزان مرحوم علامه طباطبایی گرفته شده است.
درضمن علامه دهخدا نیز مرضعة را به نقل از أقرب الموارد چنین ترجمه کرده :
مرضعة. [ م ُ ض ِ ع َ ] (ع ص ، اِ) زنی که پستان خود رادر دهان کودک گذاشته باشد. (از اقرب الموارد).
مرضعة | لغت نامه دهخدا سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 54084

http://kakaarabi.blogfa.com/

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
شکرا جزیلا یا أستاذ بغیازي

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم یا أستاذ

کما تعلمون کان أصل إسم " أحَد" وحداً لماذا بدلت الواو همزة ؟(هل هذا سماعي؟)

2-بعض العلماء یعتقدون أن الأسماء التي تدل علی حرفة و مهنة و هي علی وزن "فـَعّال" لیست من صیغ المبالغة

غیر أن لها مادة فعلیة نحو "بنّاء" فهذا إسم دال علی مهنة ولکن له مادة فعلیة (بنی/یبني)

فلذا ما هو إشتقاق الأسماء التي تدل علی مهنة و لیست لها مادة فعلیة نحو:
خباز / حذاء و...
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827

اين مطلب آخرين بار توسط خزایی در الأحد 12 فبراير - 16:34 ، و در مجموع 2 بار ويرايش شده است.

leiladolatzade

leiladolatzade
دوست جدید
دوست جدید
leiladolatzade نوشته است:منظور از "ولو تقدیرا" در این عبارت چیست ؟
"انّ الحال اذا کانت تصلح لکل مما قبلها کانت لما تلیه و لو تقدیرا مثال " لقیتُ زیداً ماشیاً

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
leiladolatzade نوشته است:
leiladolatzade نوشته است:منظور از "ولو تقدیرا" در این عبارت چیست ؟
"انّ الحال اذا کانت تصلح لکل مما قبلها کانت لما تلیه و لو تقدیرا مثال " لقیتُ زیداً ماشیاً

با سلام و کسب اجازه از اساتید گرامی
درمورد سؤالتون دوست گرامی :

حال هرگاه صلاحیت برای هر آنچه که ماقبلش قرار میگیرد داشته باشد در این صورت برای آنچه که بلافاصله قبل از آن آمده محسوب میشود اگر چه تقدیری باشد مانند:( لقیت زیدا فی المدرسه ماشیا). همانطوریکه ملاحظه میکنید در این مثال (ماشیا) حال برای صاحب حال(زیدا) قرار گرفته اگر چه از نظر ظاهر بین حال و صاحب آن،یعنی جارومجرور (فی المدرسه) فاصله شده اما حال در تقدیر بلافاصله بعد ازصاحب حال واقع شده است.بنابراین هرگاه حال مفرد باشد مانند:(لقیت زیدا ماشیا) بیانگر حالت اسمی است که قبل از حال قرار گرفته است. بنابراین در مثال مذکور، (ماشیا) حال برای (زیدا) محسوب میشود. واگر چنانچه بازگو نمودن حالت گوینده اراده شود گفته میشود:( لقیت ماشیا زیدا). واگر حال متعدد برای دو صاحب حال باشد مانند:( لقیت زیدا ماشیا راکبا) یعنی:( لقیته ماشیا و انا راکب ــ زید در حالیکه او پیاده و من سواره بودم، ملاقات کردم) که حال اول (ماشیا) برای صاحب حال دوم ( زید) و حال دوم برای صاحب حال اول ( متکلم) است بنابراینکه حال اول و صاحب آن بین حال دوم و صاحبش بعنوان معترضه قرار گرفته باشد که آن حال معترض و صاحبش در حکم ساقط است و در تقدیر مثل آنست که حال دوم بلافاصله بعد از صاحب حال آمده باشد اما اختلاف این ترتیب در صورتی که اشتباهی رخ ندهد، جایز است مانند:( رکبت البعیر مترنما ــ سوار بر شتر شدم در حالیکه آواز میخواندم) ویا مانند:( لقیت هند ضاحکا عابسه ــ هند را در حالیکه من خندان و او ترش روی بود، ملاقات کردم).
.................................................................
برای توضیح بیشتر می تونید به سایت :
http://hossin34rash.blogfa.com/90033.aspx
مراجعه کنید

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
مرحبا یا أستاذ بغیازي :
كيف يؤول المبتدأ في عبارة”تسمع من المعيدي خير من أن تراه ” مع أن لا يوجد من حرف مصدري هنا؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:مرحبا یا أستاذ بغیازي :
كيف يؤول المبتدأ في عبارة”تسمع من المعيدي خير من أن تراه ” مع أن لا يوجد من حرف مصدري هنا؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 29454وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته ؛ کیفک یا أخي الکریم خزایــــــــــــی العزیــــــــــــــــــز سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 29454
المثل المشهور "تسمع بالمعيدي خير من أن تراه" فتسمع مبتدأ وهو في تأويل: سماعُك
وقبلَه أن مقدرة
، والذي حسَّن حذف "أن" من تسمع ثبوتها في "أنْ تَرَاه" وهذا السبك في المثل شاذّ ... سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 54084

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
خزایی نوشته است:سلام علیکم یا أستاذ

2-بعض العلماء یعتقدون أن الأسماء التي تدل علی حرفة و مهنة و هي علی وزن "فـَعّال" لیست من صیغ المبالغة

غیر أن لها مادة فعلیة نحو "بنّاء" فهذا إسم دال علی مهنة ولکن له مادة فعلیة (بنی/یبني)

خباز / حذاء و...
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827
مرحبا یا أستاذ بغیازی الکریم شکرا علی إجابتکم هل من الممکن أن تجیبوا هذه الأسئلة أیضاً

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
أهلا يا أستاذ بغيازي ؛ هل من الممكن أن تعربوا هذا المصرع : ليست دموع عيني هذا لنا العلامة.

يا صاحب الزمان

يا صاحب الزمان
داره خودمونی میشه
داره خودمونی میشه
از ما براي منفي كردن فعل ماضي و از لا براي منفي كردن فعل مضارع

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
أهلا:
هل لنا فعل "دعك"(da٬ka) (بمعني : دع )في العربية ؟ أظن هذا الفعل مخالفا للقواعد العربية لأننا لانقدر أن نستعمل ضمير ”ك” في هذا الفعل مع أن الفعل أمر و للمخاطب فما هو رأيكم يا أستاذ؟ :

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
لا شخص یجیب عن سؤالي؟؟؟؟

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
لا شخص يريد الإجابة عن الأسئلة ؟؟؟؟؟؟

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:أهلا:
هل لنا فعل "دعك"(da٬ka) (بمعني : دع )في العربية ؟ أظن هذا الفعل مخالفا للقواعد العربية لأننا لانقدر أن نستعمل ضمير ”ك” في هذا الفعل مع أن الفعل أمر و للمخاطب فما هو رأيكم يا أستاذ؟ :
اهلا
عفوا انا کنت مشغولا
نعم معک حق. وقد يدعم هذا الرأي أن هذا التعبیر غیر موجود في العربية القديمة وصنع حديثا
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 54084

http://www.arabiforall.com

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:أهلا يا أستاذ بغيازي ؛ هل من الممكن أن تعربوا هذا المصرع : ليست دموع عيني هذا لنا العلامة.
لیست: فعل و فاعل، الفاعل ضمير يرجع إلی الشطر ( مصرع فارسیه) السابق
دموعَ: خبر و منصوب
عين:مضاف الیه
ي: مضاف الیه
هذا: مبتدا
لنا: جار و مجرور
العلامة: خبر

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:

خباز / حذاء و...
مرحبا یا أستاذ بغیازی الکریم شکرا علی إجابتکم هل من الممکن أن تجیبوا هذه الأسئلة أیضاً
1- سماعي
2- يقول العلماءکما أتذکر أنه عندما تؤخذ المادة إلی هذه الصيغة وتدل علی حرفة فلا تدل بعد ذلک علی المبالغة

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
اسدی نوشته است:
خزایی نوشته است:

خباز / حذاء و...
1- سماعي
2- يقول العلماءکما أتذکر أنه عندما تؤخذ المادة إلی هذه الصيغة وتدل علی حرفة فلا تدل بعد ذلک علی المبالغة

أهلا یا أستاذ أسدي . شکرا علی إجابتکم . کما ذکرتم لیست هذه الأسماء للمبالغة فما هو إشتقاق هذه الأسماء (هذه الأسماء من إي نوع من المشتقات ؟ (إسم الفاعل أو مفعول أو ... ))
2- کما تعلمون الإسم المقصور إعرابه تقدیري للتعذر و عندما لیس هذا الإسم محلی بـ"أل" أو مضافا یلفظ مع تنوین النصب
ولکن في بعض الأحیان لیس کذلک : علی سبیل المثال إسم "مصطفی " المقصور لم یجئ مع تنوین النصب في هذه العبارة : جاء مصطفی( بدلاً من
"مصطفیً") و الإسم المنقوص هکذا أیضا : جاء فادي ( بدلا من "فادٍ") ما هو سببه؟

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
أهلا یا أ ستاذ أسدي : کما تعلمون عدد " ثمان مائة " کان في الأصل " ثمانيمائة" فلماذا حُذفت الیاء في "ثماني" ؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 83578

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
هي أسماء للمبالغة ولاتصنّف في قسم آخر ولکنها استثنيت في معناها
هذا ما أتذکره من کتاب صرف ساده أيضا
فهو لم يخرجها من هذا الصنف وإنما استثناها من باب المعنی

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
أما أعداد کثمانمئة فهي سماعية وإذا کانت تتبع القاعدة فکان من الأحری أن تصبح ثماني مئات
لأن معدود 3 إلی 10 جمع و مجرور
فهذا سماعي

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
أما السبب في عدم إجراء قاعدة الإعلال في أمثال فادي و مصطفی فأظن أن الهدف منه عدم الخلط بين الصفة والعلم
عندما تجری قاعدة الإعلال فهذا يعني أن هذه الکلمة ليست علما

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
شکرا جزيلا يا أستاذ أسدي الكريم على إجاباتكم المفيدة عن الأسئلة. سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 83578 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
الشكر لله وهذا واجبي
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 54084 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 83578

leiladolatzade

leiladolatzade
دوست جدید
دوست جدید
قاعده تضمين را اول بار توسط كدام اديب مطرح شده، از كدام منابع ميتوان براي مطالعه جامع دراين موضوع استفاده كرد؟

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم یا أستاذ أسدي الکریم : قد قیل في کتاب أن المبني للمجهول لفعل" ذهبوا بسعید" هو " ذُهـِبوا بسعید"
و "الواو" في " ذُهبوا" نائب الفاعل (هل هذا صحیح؟) .
إن کان جوابکم موجبا فکیف أصبح الفاعل نائب الفاعل؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 83578 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
leiladolatzade نوشته است:قاعده تضمين را اول بار توسط كدام اديب مطرح شده، از كدام منابع ميتوان براي مطالعه جامع دراين موضوع استفاده كرد؟

سلام
ظاهرا از حرفهای سیبویه در الکتاب برداشت میشه که او اولین ادیبیه که مساله تضمین رو ولو به طور غیر صریح مطرح کرده
در این صفحه مطالبی در موردش هست:
http://www.alfaseeh.com/vb/showthread.php?t=62087

اسدی

اسدی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:سلام علیکم یا أستاذ أسدي الکریم : قد قیل في کتاب أن المبني للمجهول لفعل" ذهبوا بسعید" هو " ذُهـِبوا بسعید"
و "الواو" في " ذُهبوا" نائب الفاعل (هل هذا صحیح؟) .
إن کان جوابکم موجبا فکیف أصبح الفاعل نائب الفاعل؟
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 83578 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 772827 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 208395

علیکم السلام ورحمة الله ویرکاته أخي الحبيب
هذا لیس صحیحا
لأن الفعل إذا لم یتعدَ بنفسه وتحول إلی المجهول فيأتي نائب الفاعل بعد حرف التعدية الذي یتعدی به الفعل

اين مطلب آخرين بار توسط اسدی در الأحد 25 مارس - 8:53 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم یا أستاذ و شکراً علی إجابتکم المفیدة . قد قرأت في کتاب أن "ذات " یستعمل للمثنی المؤ نث و الجمع المؤنث أیضا (في أقل الموارد یستمعل منثاه و جمعه (ذواتان/ ذواتین/ ذوات)) هل تصدق هذه القاعدة لـ "ذو" أیضا ؟
علی سبیل المثال : جاء رجال ذو علم ( بدلا من : ذوو)؟
هل من الممکن أن تشرحوا موارد إستخدام لفظ " نیف" ؟

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:سلام علیکم یا أستاذ و شکراً علی إجابتکم المفیدة .
هل من الممکن أن تشرحوا موارد إستخدام لفظ " نیف" ؟
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته و بعد ...
* النَّيِّف: من الواحِدِ إلى الثلاثَة، فإذاجَاوَزَ ذلك التسعِ فهو البِضع، ولا يُقال: نَيِّف إلا بَعْدَ عَقْد :يُقال: "عشرةٌ ونَيّف، ومائةٌ ونَيِّف، وألفٌ ونَيِّف".

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سلام علیکم یا أستاذ بغیازي و شکراً علی الإجابة و ما رأیکم عن السؤال الأول ؟
کل عام و أنتم بخیر و عیدکم مبروك

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
بعدالسلام والتحیّة
كل عام هجري شمسي و أنتم بألف خير
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 Pm8n16rlkwp75ri2bz8s
هانحن الآن على مشارف العام الهجري الشمسي الجديد ، 1391
لذا وددت أن أهنئكم بحلول هذا العام وأقول لكم :
اتمنی للجميع سنة حلوة و سعيدة
اسأل الله أن يوفقنا و إياکم لطاعته و خدمة دينه و عباده الصالحين و یجمع بيننا في فسیح جناته
كل عام و أنتم بألف خير
الهي.. اجعل هذه السنة الجديدة مغفرة بلا عذاب و جنة بلا حساب و دعاء مستحاب.. فارضَ عنا و بارك فيها.. آمين
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 8 Happyeid

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
خزایی نوشته است:سلام علیکم یا أستاذ بغیازي و شکراً علی الإجابة و ما رأیکم عن السؤال الأول ؟
کل عام و أنتم بخیر و عیدکم مبروك

وعليكم السلام ورحمة الله وبركاته ؛ لاشکرعلی واجب
شکراً علی تهنة سنة قادمة یا أخي الاستاذ خزایی العزيز ؛ کل عام وانتم الي الأمام بالخیر و التوفیقات ...
* ذُو الطّائِيَّة: اسم موصول عند طيِّءٍ خاصَّةً، وهي مُفرَدَةٌ مُذكَّرةٌ مَبنيَّةٌ على سُكونِ الوَاوِ في جميع الحَالاَت على المشْهُورِ، وتُستَعمل للعَاقِلِ وغيرِهِ كقولِ سِنان بنِ الفحل الطَّائي:
فَإنَّ الماءَ ماءُ أبي وجَدِّي * وبِئْرِي
ذُو حَفَرْتُ وذُو طَويتُ
وقد تُؤنَّثُ وتُثَنَّى وتُجْمَعُ عندَ بعضِ بَني طَيء فتقول في المذكَّرِ "ذُو" وفي المؤنَّثِ "ذَات" وفي مُثَنَّى المُذكَّر "ذَوا" وفي المثنى المؤنَّثِ "ذَوَاتَا" وفي جمع المذكَّر "ذَوُو" وفي جمع المؤنث "ذوات" وقد تُعرَبُ
بالحُرُوفِ الثَّلاثَةِ إعرابَ "ذو" بمعنَى صَاحب كقولِ منظور بن سُحَيم الفَقْعَسي:
إمَّا كِرَامٌ مُوسِرُونَ لَقِيتُهُم * فحسبيَ مِن ذِي عِندَهُم مَا كَفَانِيا فيمَن رَواهُ بالياءِ، أَمَّا الرِّوَايةُ الأَصْليَّةُ: "فَحَسْبيَ مِنْ ذُو" على الأصلِ في البِنَاءِ على سُكُون الوَاوِ في حَالاَتِها كُلِّها.

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 8 از 19]

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 19  الصفحة التالية