انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
مرحبا بک في منتدی تعليم العربية للناطقين بالفارسية
يمکنک قراءة المواضيع والتحميل بدون التسجيل. ولکن إذا أردت أن تساهم في المواضيع یجب أن تسجل في المنتدی ويتم تفعيل حسابک من قبل المدير.
مع خالص الشکر و التحية
فریق الإدارة
سلام
خـــــوش آمــــــــــــــــدید
برای شرکت در مباحث این انجمن و استفاده از امکانات آن نیاز به عضویت دارید. پس از تایید عضویت می توانید در مباحث انجمن شرکت کنید.
برای دانلود کتابها، درسها، فیلمها، معجمها و نرم افزارهای آموزش مکالمه از وبلاگ انجمن به آدرس زیر استفاده کنید:
http://www.arabiforall.com/
با تشکر
گروه مدیریت انجمن مکالمه عربی
انجمن آموزش مکالمه عربی

أهلا وسهلا بك زائرنا الكريم, أنت لم تقم بتسجيل الدخول بعد! يشرفنا أن تقوم بالدخول أو التسجيل إذا رغبت بالمشاركة في المنتدى

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  الصفحة التالية

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي اذهب الى الأسفل  پيام [صفحه 15 از 19]

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته استاد بغیازی عزیز

وَإِن مَّا نُرِيَنَّكَ بَعْضَ الَّذِي نَعِدُهُمْ أَوْ نَتَوَفَّيَنَّكَ فَإِنَّمَا عَلَيْكَ الْبَلَاغُ وَعَلَيْنَا الْحِسَابُ ﴿الرعد: ٤٠﴾

در عبارت وَإِن مَّا نُرِيَنَّكَ "ما" چه معنایی دارد ؟ آیا مای مصدری یا موصوله است؟

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
porseshgar نوشته است:سلام علیکم و رحمه الله و برکاته استاد بغیازی عزیز

وَإِن مَّا نُرِيَنَّكَ بَعْضَ الَّذِي نَعِدُهُمْ أَوْ نَتَوَفَّيَنَّكَ فَإِنَّمَا عَلَيْكَ الْبَلَاغُ وَعَلَيْنَا الْحِسَابُ ﴿الرعد: ٤٠﴾

در عبارت وَإِن مَّا نُرِيَنَّكَ "ما" چه معنایی دارد ؟ آیا مای مصدری یا موصوله است؟
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته ؛
«وَإِنْ ما» الواو استئنافية وإن الشرطية وما زائدة «نُرِيَنَّكَ» مضارع مبني على الفتح لاتصاله بنون التوكيد الثقيلة والكاف مفعول به أول وفاعله مستتر تقديره نحن «بَعْضَ» مفعول به ثان «الَّذِي» موصول مضاف إليه والجملة مستأنفة «نَعِدُهُمْ» مضارع ومفعوله وفاعله مستتر والجملة صلة «أَوْ» عاطفة «نَتَوَفَّيَنَّكَ» مضارع مبني على الفتح لاتصاله بنون التوكيد الثقيلة والكاف مفعوله «فَإِنَّما» الفاء رابطة وإنما كافة ومكفوفة «عَلَيْكَ الْبَلاغُ» مبتدأ مؤخر والجار والمجرور متعلقان بخبر مقدم والجملة في محل جزم جواب الشرط «وَعَلَيْنَا الْحِسابُ» مبتدأ مؤخر وجار ومجرور متعلقان بالخبر المقدم والجملة معطوفة.سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

http://kakaarabi.blogfa.com/

mmghghmm

mmghghmm
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
allah
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 83578
اشكرك علي اجوبتك يا استاذ بغیازی
ولو سمحت لدی اسئلة اخری سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 41193

فی هذه العبارة« لا یزال إبلیس فرحاً ما اهتجر المسلمان » ما هو نوع "ما"؟ Idea
1 - نافیه
2 - موصوله
3 - زائده کافه
4 - وقتیه ظرفیه

فی هذه العبارة (لیت السیاط علی رؤوس أصحابی حتّی يتفقّهوا فی الحلال و الحرام) ما هو خبر "لیت"؟ Idea

اشکرکم مسبقا

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته بر استاد بغیازی عزیز و با تشکر

هَٰذَا بَصَائِرُ لِلنَّاسِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ ﴿الجاثية: ٢٠﴾

هذا مبتدای مذکر است ولی خبرش بَصَائِرُ مونث است. چرا؟

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
mmghghmm نوشته است: سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 301423
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 83578
اشكرك علي اجوبتك يا استاذ بغیازی
ولو سمحت لدی اسئلة اخری سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 41193

فی هذه العبارة« لا یزال إبلیس فرحاً ما اهتجر المسلمان » ما هو نوع "ما"؟ Idea
1 - نافیه
2 - موصوله
3 - زائده کافه
4 - وقتیه ظرفیه

فی هذه العبارة (لیت السیاط علی رؤوس أصحابی حتّی يتفقّهوا فی الحلال و الحرام) ما هو خبر "لیت"؟ Idea

اشکرکم مسبقا

وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته ؛ لاشکر علی واجب یا استاذة mmghghmm
1-المَوْصُولُ الحَرْفي هو كلُّ حَرْفٍ أُوِّلَ مع صِلتِهِ بمَصْدَر، ولم يَحْتَجْ إلى عائد. وهنا من نوع المَصْدَرِيَّة الظَّرْفية نحو "أنا مُقِيمٌ مَا أَقَمْتَ". أي أَنَا مُقِيمٌ مُدَّةَ إقَامَتِكَ. لا یزال إبلیس فرحاً مدَّةَ اهتجار المسلمَين .. :تاوقتی که میان دو نفر مسلمان قهر و جدایی ادامه یابد، شیطان بسیار خوشحال می شود...
لا یزال إبلیس فرحاً ما اهتجر المسلمان فإذا التقیا اصطکت رکبتاه و تخلعت أوصاله و نادی یا ویله ما لقی من الثبور؛تاوقتی که میان دو نفر مسلمان قهر و جدایی استمرار یابد، شیطان بسیار خوشحال می شود، اما همین که با یکدیگر آشتی کنند، زانوهایشان می لرزد و بندبند وجودش پاره می شود و فریاد می زند: ای وای بر من که به سبب این آشتی هلاک شدم.
2-علی رؤوسک خبر لیت من نوع شبه جمله مرفوع محلاً سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
porseshgar نوشته است:سلام علیکم و رحمه الله و برکاته بر استاد بغیازی عزیز و با تشکر
هَٰذَا بَصَائِرُ لِلنَّاسِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّقَوْمٍ يُوقِنُونَ ﴿الجاثية: ٢٠﴾
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته
مشار الیه القرآن مذکر است ( هذا القرآن ....) ودر ثانی بصائر جامد است و در آن مطابقت مطرح نیست ... سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته و با تشکر از استاد بغیازی عزیز

فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُنذَرِينَ ﴿الصافات: ٧٣﴾------ ...فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ مَن تَكُونُ لَهُ عَاقِبَةُ الدَّارِ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ ﴿الأنعام: ١٣٥﴾

در آیه شریفه اول کان مذکر آمده برای عَاقِبَةُ که مونث است ولی در آیه دوم تَكُونُ که مونث است برای عَاقِبَةُ آمده. چرا؟

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
بغیازی نوشته است:
porseshgar نوشته است:سلام علیکم و رحمه الله و برکاته بر استاد بغیازی عزیز و با تشکر
مشار الیه القرآن مذکر است ( هذا القرآن ....) ودر ثانی بصائر جامد است و در آن مطابقت مطرح نیست ... سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

سلام علیکم و رحمه الله استاد بغیازی عزیز

فرمودید بصائر جامد است. مگر بصائر جمع بصیرت که خود صفت مشبه و مشتق از بصر نیست؟

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
porseshgar نوشته است:
بغیازی نوشته است:

سلام علیکم و رحمه الله استاد بغیازی عزیز

فرمودید بصائر جامد است. مگر بصائر جمع بصیرت که خود صفت مشبه و مشتق از بصر نیست؟
وعلیکم السلام ورحمة الله وبرکاته یا استاذ پرسشگر
بله بصیرة به معنای البرهان ؛ المعرفة و الحجة و عَقِيدَةُ القلب ؛ جامد است ومؤنث بصیر نیست چرا که بصیر آن معانی را نمی رساند ...
والبَصِيرَةُ عَقِيدَةُ القلب. قال الليث: البَصيرة اسم لما اعتقد في القلب من الدين وتحقيق الأَمر؛ وقيل: البَصيرة الفطنة، تقول العرب: أَعمى الله بصائره أَي فِطَنَه؛ عن ابن الأَعرابي: وفي حديث ابن عباس: أَن معاوية لما قال لهم: يا بني هاشم تُصابون في أَبصاركم، قالوا له: وأَنتم يا بني أُمية تصابون في بصائركم. سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته و با تشکر فراوان از استاد بغیازی عزیز

فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُنذَرِينَ ﴿الصافات: ٧٣﴾------ ...فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ مَن تَكُونُ لَهُ عَاقِبَةُ الدَّارِ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ ﴿الأنعام: ١٣٥﴾

در آیه شریفه اول کان مذکر آمده برای عَاقِبَةُ که مونث است ولی در آیه دوم تَكُونُ که مونث است برای عَاقِبَةُ آمده. چرا؟

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته بر استاد بغیازی عزیز

يَا صَاحِبَيِ السِّجْنِ أَمَّا أَحَدُكُمَا فَيَسْقِي رَبَّهُ خَمْرًا وَأَمَّا الْآخَرُ فَيُصْلَبُ فَتَأْكُلُ الطَّيْرُ مِن رَّأْسِهِ قُضِيَ الْأَمْرُ الَّذِي فِيهِ تَسْتَفْتِيَانِ ﴿يوسف: ٤١﴾

قَالُوا يَا مُوسَىٰ إِمَّا أَن تُلْقِيَ وَإِمَّا أَن نَّكُونَ نَحْنُ الْمُلْقِينَ ﴿الأعراف: ١١
٥﴾

تفاوت معنایی و صرف و نحوی " أَمَّا "و " إِمَّا " چیست؟

shookh

shookh
دوست جدید
دوست جدید
باسلام و عرض خسته نباشید

میخواستم بنده را راهنمایی کنید که آیا ترجمه جمله زیر صحیح میباشد؟

افزایش قد به اندازه 2 سانتی متر به تناسب اندامها در یک ماه تا اندازه قد 165 سانتی متر بشود!

زیاده طول القامه بمقدار اثنان سنیتیمتر فی شهر واحد حتی یصبح مقدار طول القامه مئة وخمسة وستين سنتيمتر !

با تشکر فراوان

موفق باشید

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله بر اساتید گرامی

وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا ...﴿البقرة: ١٤٣﴾

كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً ... ﴿البقرة: ٢١٣﴾

چرا در آیه شریفه اول وسط که مذکر است برای أُمَّةً که مونث است به کار رفته ؟
(با توجه به اینکه وسط اسم جامد نیست بلکه مشتق و صفت مشبهه است.)

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
porseshgar نوشته است:سلام علیکم و رحمه الله بر اساتید گرامی

وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا ...﴿البقرة: ١٤٣﴾

كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً ... ﴿البقرة: ٢١٣﴾

چرا در آیه شریفه اول وسط که مذکر است برای أُمَّةً که مونث است به کار رفته ؟
(با توجه به اینکه وسط اسم جامد نیست بلکه مشتق و صفت مشبهه است.)

وعلیکم السلام و رحمة الله و برکاته یا أخي الکریم پرسشگر العزیز ویعد
جار الله زمخشری در الکشاف آورده :
وسطاً = خیاراً : هي صفة بالاسم الذي هو وسط الشيء ، لذلک استوی فيه الواحد و الجمع و المذکر و المؤنث.

و مانند آن است کلمه ی ظهیر :الظَهيرُ: المُعين، ومنه قوله تعالى:
المَلائكَةُ بعد ذلكَ ظهَيرٌ" وإنَّما لم يجمعه لأنَّ فَعيل وفَعول قد
يستوي فيهما المذكَّر والمؤنث والجمع.
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084
اقرأ المزید في :http://www.rohama.org/ar/content/955

mmghghmm

mmghghmm
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
allah
1- فی آیة"ولا تکونوا کالذین نسوا الله فانساهم انفسهم اولئک هم الفاسقون" ما هو مفعول الاول والثانی؟ یعنی لماذا "هم" فی "فانساهم" هو مفعول الاول و" انفسهم" هو مفعول الثانی؟

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
mmghghmm نوشته است: allah
1- فی آیة"ولا تکونوا کالذین نسوا الله فانساهم انفسهم اولئک هم الفاسقون" ما هو مفعول الاول والثانی؟ یعنی لماذا "هم" فی "فانساهم" هو مفعول الاول و" انفسهم" هو مفعول الثانی؟

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

با اجازه اساتید گرامی

فَأَنسَاهُمْ : فاعل: الله و فعل انسی باب افعال. هم متصل به انسی: مفعول اول فعل انسی. انفس: مفعول دوم انسی

معنی فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ : پس او (الله) آنها را از خودشان غافل(فراموش) کرد

موفق باشید

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته بر استاد بغیازی گرامی

1-قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿الأعراف: ٢٣﴾

2- إِن تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا وَإِن تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَٰلِكَ ظَهِيرٌ ﴿التحريم: ٤﴾

در آیه اول قالا اشاره به دو نفر آدم و حوا دارد. پس چرا أَنفُسَنَا به کار رفته . مگر انفس که جمع مکسر است اشاره به بیش از دو نفس ندارد؟

در آیه دوم قُلُوبُكُمَا قلوب برای اشاره به 2 قلب آمده. مگر قلوب که چون جمع مکسر است به بیش ار 2 قلب اشاره ندارد؟

mmghghmm

mmghghmm
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
porseshgar نوشته است:

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

با اجازه اساتید گرامی

فَأَنسَاهُمْ : فاعل: الله و فعل انسی باب افعال. هم متصل به انسی: مفعول اول فعل انسی. انفس: مفعول دوم انسی

معنی فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ : پس او (الله) آنها را از خودشان غافل(فراموش) کرد

موفق باشید

وعلیکم السلام ورحمة الله
شکرا لک یا استاذ
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 208395

shookh

shookh
دوست جدید
دوست جدید
السلام علیکم استاذنا العزیز

میخواستم بنده را راهنمایی کنید که آیا ترجمه جمله زیر صحیح میباشد؟

افزایش قد به اندازه 2 سانتی متر به تناسب اندامها در یک ماه تا اندازه قد 165 سانتی متر بشود!

زیاده طول القامه مع حجم 2 سنیتیمتر بالنسبة الی الجسم خلال شهر حتی یصبح حجم طول القامه 165 سنتيمتر !

در ضمن جمله درسته و شکل فارسیش باید همینطور باشه و به عربی تبدیل بشه
یه جوری حالت تعریف یه دستور هست. مثل اینکه به تلویزیون با کنترل دستور میدیم افزایش روشنایی به اندازه ....

مع الشکر

وفقکم الله لکل الخیر

يا صاحب الزمان

يا صاحب الزمان
داره خودمونی میشه
داره خودمونی میشه
واقعا انصاف رو رعايت نمي كنيد يكي دو ماه پيش سوال نوشتم هنوز جواب نداديد مي تونم بپرسم چرا؟

بغیازی

بغیازی
گروه مدیریت انجمن
يا صاحب الزمان نوشته است:با سلام خدمت استاد محترم
لطفا اين جمله رو برام تركيب كنيد:
اللؤلؤُ المثقالُ بدينار أو مثقالٌ بدينار

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 208395 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 83578
وعلیکم اسلام ورحمة الله وبرکاته
عفواً Embarassed یا استاذ؛ یا صاحب الزمان ما رأیت سؤالکم Exclamation Embarassed Exclamation
اللؤلؤُ ؛ المثقالُ بدينار = اللؤلؤُ مثقالُه بدينار ( المثقال مبتدأ ثان و الاصل في المبتدأ التعریف .) سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 785837 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 184327 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 785837
اللؤلؤُ : مبتدا مرفوع المثقال : مبتدای دوم + خبرش بدینار ( جار و مجرور)ازنوع شبه جمله محلاً مرفوع
المثقالُ بدينار: خبر برای مبتدای اول از نوع جمله ی اسمیه محلاً مرفوع ( مروارید یک مثقالش یک دینار است .) سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز

1-قَالَا رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ ﴿الأعراف: ٢٣﴾

2- إِن تَتُوبَا إِلَى اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا وَإِن تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَٰلِكَ ظَهِيرٌ ﴿التحريم: ٤﴾

در آیه اول قالا اشاره به دو نفر آدم و حوا دارد. پس چرا أَنفُسَنَا به کار رفته . مگر انفس که جمع مکسر است "همیشه " اشاره به بیش از دو نفس ندارد؟

در آیه دوم قُلُوبُكُمَا قلوب برای اشاره به 2 قلب آمده. مگر قلوب که چون جمع مکسر است "همیشه" به بیش ار 2 قلب اشاره ندارد؟

يا صاحب الزمان

يا صاحب الزمان
داره خودمونی میشه
داره خودمونی میشه
گستاخي منو ببخشيد استاد، قصد بي احترامي به محضر جناب عالي رو نداشتم

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 3773238967 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 785837

الطالبة

الطالبة
عضو ممتاز
عضو ممتاز
بغیازی نوشته است:
يا صاحب الزمان نوشته است:با سلام خدمت استاد محترم
لطفا اين جمله رو برام تركيب كنيد:
وعلیکم اسلام ورحمة الله وبرکاته
عفواً Embarassed یا استاذ؛ یا صاحب الزمان ما رأیت سؤالکم Exclamation Embarassed Exclamation
اللؤلؤُ ؛ المثقالُ بدينار = اللؤلؤُ مثقالُه بدينار ( المثقال مبتدأ ثان و الاصل في المبتدأ التعریف .) سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 785837 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 184327 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 785837
اللؤلؤُ : مبتدا مرفوع المثقال : مبتدای دوم + خبرش بدینار ( جار و مجرور)ازنوع شبه جمله محلاً مرفوع
المثقالُ بدينار: خبر برای مبتدای اول از نوع جمله ی اسمیه محلاً مرفوع ( مروارید یک مثقالش یک دینار است .) سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 54084

سلام علیکم یا أستاذ تفضلتم مبتدأ ثان . هل هی مبتدأ أو بدل عن المبتدأ الأول؟

شکرا

مع تحیاتی

http://belarabi.blogfa.com

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز

استاد اگر ممکن است جواب سوال اینجانب را هم بفرمایید. می دانم احتمالا سرتان خیلی شلوغ است و وقت کافی ندارید.

با تشکر فراوان

mmghghmm

mmghghmm
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 3420578499
السلام علیکم ورحمة الله
لماذا قواعد اللغة العربیة صعبة الی هذا الحد!!!!! سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 916469 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 503699 رغم اننی قراتها مرارا ولکن لا استطیع أن استفید منها فی الکتابة و...

واما اسئلتی... سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 180557100
عندما نرید ان نعین صیغة التعجب ومفعوله فی "أحسن بخلق علی" حتما نقول "أحسن ب" هی صیغة التعجب واما ما هو مفعوله؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 797271
فی هذه الجملة ما هو نوع الکلمات الحمراء!! ولماذا لیست نائبة عن المفعول المطلق؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 797271
....أمهلوا طویلا،ومنحوا جمیلا،وحذرو ألیما، ووعدوا جسیما
واما سوالی الأخیر!!
فی هذه العبارة ما هو نوع "من"؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 797271
الامام علی (علیه السلام): من قضی حق من لا یقضی حقه فقد عبده
اظن "من" فی البدایة هو مبتدا واما الثانی هو مفعول به!!

اشکرکم مسبقا

الطالبة

الطالبة
عضو ممتاز
عضو ممتاز
mmghghmm نوشته است: سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 3420578499
السلام علیکم ورحمة الله
عندما نرید ان نعین صیغة التعجب ومفعوله فی "أحسن بخلق علی" حتما نقول "أحسن ب" هی صیغة التعجب واما ما هو مفعوله؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 797271
فی هذه الجملة ما هو نوع الکلمات الحمراء!! ولماذا لیست نائبة عن المفعول المطلق؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 797271
واما سوالی الأخیر!!
فی هذه العبارة ما هو نوع "من"؟ سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 797271

اشکرکم مسبقا

سلام علیک و رحمة الله و برکاته

.أجیب من الأخیر: "من" فی بدایة الجملة هی شرطیة و فی محل المبتدا و "من" الثانیة هی موصولة وفی محل الجر بإعتبار المضاف إلیه

تصوغ صیغة التعجب من " ما+ أفعل+ إسم/من +إسم": و إسم مابعدها هو فاعله.

یمکن أن نجعل "طویلا" نائب عن المفعول المطلق بإعتبار" أمهلا" فی تقدیرها . و قس علی هذا.

أعذرینی عندما کان الجواب خطا. سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 3773238967

مع تحیاتی. و دمت مؤفقة

mmghghmm

mmghghmm
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
الطالبة نوشته است:
mmghghmm نوشته است: سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 3420578499
السلام علیکم ورحمة الله
واما سوالی الأخیر!!

اشکرکم مسبقا

سلام علیک و رحمة الله و برکاته

.أجیب من الأخیر: "من" فی بدایة الجملة هی شرطیة و فی محل المبتدا و "من" الثانیة هی موصولة وفی محل الجر بإعتبار المضاف إلیه

تصوغ صیغة التعجب من " ما+ أفعل+ إسم/من +إسم": و إسم مابعدها هو فاعله.

یمکن أن نجعل "طویلا" نائب عن المفعول المطلق بإعتبار" أمهلا" فی تقدیرها . و قس علی هذا.

أعذرینی عندما کان الجواب خطا. سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 3773238967

مع تحیاتی. و دمت مؤفقة
السلام علیکم ورحمة الله
شکرا لک یا اختی
ولکن لو سمحت،اظن هناک بعض نقاط فی اجوبتک
هل بامکانک ان تشرحی لی لماذا کتبت""من" الثانیة هی موصولة وفی محل الجر بإعتبار المضاف إلیه"؟؟
واما"طویلا" هو النعت و"جمیلا" و"الیما" و"جسیما" مفعول الثانی...ولکن فی الحقیقة لا ادری دلیلها بالضبط واحتاج الی التوضیح سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 503699

mmghghmm

mmghghmm
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
allah
السلام علیکم ورحمة الله
واما اساتذتی لدی اسئلة اخری وکما تعلمون انا ضعیفة جدا جدا فی مادة قواعد العربیة وارجوکم ساعدونی!!!!!!! سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 503699

فی هذة الایة ما هو دور"امما"؟

وَ قَطَّعْناهُمُ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ أَسْباطاً أُمَما

واما فی هذا الحدیث ما هو دور کلمات احمر اللون؟
الامام الصادق-علیه السلام-:کم ممن أکثر ضحکة لاعبا یکثر یوم القیامة بکاءه وکم ممن أکثر بکاءه علی ذنبه خائفا یکثر یوم القیامة فی الجنة سروره وضحکه
اشکرکم مسبقا
سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 208395

بیسیم چی

بیسیم چی
اگه بره دلمون تنگ میشه
اگه بره دلمون تنگ میشه
1-در ايه او کصيب من السماء فيه ظلمات و رعد و برق يجعلون اصابعهم نقش يجعلون ؟
2-از کجا به" ما" مشبه به ليس پي مي بريم؟
3-عامل خبر در مرفوع شدن چيست؟
ايا ابتدائيت است؟
4-مبدء علم نحو کیست ؟ایا امام علی علیه السلام است یا خود اعراب بودند ؟
5-مواردی که ان بر سر فعل مضارع مخففه از مثله می اید چیست ؟
در ایه امنوا کما امن السفهاء نقش کما امن السفهاء چیست به چه دلیل

سوال 6-در ایه اولئک علی هدی من ربهم نقش من ربهم و اعرابش چیست؟

سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964 سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 781964

http://omidehame.blogfa.com/

الطالبة

الطالبة
عضو ممتاز
عضو ممتاز
[quote="mmghghmm"]
الطالبة نوشته است:
السلام علیکم ورحمة الله
.. و دمت مؤفقة
السلام علیکم ورحمة الله
شکرا لک یا اختی
ولکن لو سمحت،اظن هناک بعض نقاط فی اجوبتک
هل بامکانک ان تشرحی لی لماذا کتبت""من" الثانیة هی موصولة وفی محل الجر بإعتبار المضاف إلیه"؟؟
واما"طویلا" هو النعت و"جمیلا" و"الیما" و"جسیما" مفعول الثانی...ولکن فی الحقیقة لا ادری دلیلها بالضبط واحتاج الی التوضیح سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 503699

السلام علیکم و رحمة الله

یا أختی العزیزة نعم "طویلا" هی النعت و یمکن أن ینوب النعت عن المفعول المطلق و ینصب بإعتباره.و فی تقدیرها "إمهالا طویلا"

فی جواب عن "نوع من" إذا یکون "حق من ": بمعنی "حق کسی که" فتکون موصولة و مضاف إلیه

تحیة طیبة

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله

دوستان آیا قسمت پاسخ به سوالات صرف و نحوی این تالار تعطیل شده؟

چون مدتی است که اساتید بزرگوار پاسخی به سوالات مرقوم نفرموده اند.

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
السلام علیکم ورحمة الله
واما اساتذتی لدی اسئلة اخری وکما تعلمون انا ضعیفة جدا جدا فی مادة قواعد العربیة وارجوکم ساعدونی!!!!!!! سوالات نحوی و صرفی خود را اینجا بنویسید تا به آنها پاسخ داده شود - صفحة 15 503699

الامام الصادق-علیه السلام-:کم ممن أکثر ضحکة لاعبا یکثر یوم القیامة بکاءه وکم ممن أکثر بکاءه علی ذنبه خائفا یکثر یوم القیامة فی الجنة سروره وضحکه
اشکرکم مسبقا

وعلیکم السلام و رحمه الله و برکاته

وَقَطَّعْنَاهُمُ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ أَسْبَاطًا أُمَمًا ... ﴿الأعراف: ١٦٠﴾

نقش أُمَمًا تمیز برای اثْنَتَيْ عَشْرَةَ و یا حال برای أَسْبَاطًا است. در هر دو حالت معنای آیه شریفه تفاوتی نمی کند و در هر دو حالت أُمَمًا منصوب است.

موفق باشید

خزایی

خزایی
دیگه صاحب خونه شده
دیگه صاحب خونه شده
porseshgar نوشته است:
السلام علیکم ورحمة الله

اشکرکم مسبقا

وعلیکم السلام و رحمه الله و برکاته

وَقَطَّعْنَاهُمُ اثْنَتَيْ عَشْرَةَ أَسْبَاطًا أُمَمًا ... ﴿الأعراف: ١٦٠﴾

نقش أُمَمًا تمیز برای اثْنَتَيْ عَشْرَةَ و یا حال برای أَسْبَاطًا است. در هر دو حالت معنای آیه شریفه تفاوتی نمی کند و در هر دو حالت أُمَمًا منصوب است.

موفق باشید
سلام علیکم : و تشکر از جناب پرسشگر در آیه فوق "إثنتی" در " إثنتی عشر" حال است و ذو الحال آن " هم " می باشد و " أسباط" بدل از تمییز عدد است که محذوف است و در اصل بوده ( إثنتی عشرة فرقة) . " أسباط" تمییز عدد نمی تواند باشد زیرا که به شکل جمع و مذکر آمده است ." أمما"
را می توان بدل از " اسباط" گرفت و یا صفت آن دانست .

porseshgar

porseshgar
عضو ممتاز
عضو ممتاز
سلام علیکم و رحمه الله بر استاد خزایی گرامی

با تشکر فراوان از اصلاح جواب اشتباه بنده

در آیه اول قالا اشاره به دو نفر آدم و حوا دارد. پس چرا أَنفُسَنَا به کار رفته ؟ مگر انفس که جمع مکسر است اشاره به بیش از دو نفس ندارد؟

در آیه دوم قُلُوبُكُمَا قلوب برای اشاره به 2 قلب آمده. مگر قلوب که چون جمع مکسر است به بیش ار 2 قلب اشاره ندارد؟

اين مطلب آخرين بار توسط porseshgar در الخميس 21 يونيو - 4:13 ، و در مجموع 1 بار ويرايش شده است.

مشاهده موضوع بعدي مشاهده موضوع قبلي بازگشت به بالاي صفحه  پيام [صفحه 15 از 19]

رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  الصفحة التالية